•  

  İnsan yasadigi ortami tanidigi ölçüde ondan faydalanabilir. Ne, Nerede, Neden, ve Nasil sorularini cevaplayan cografya dogal ve kültürel çevrenin degisimini, yerelden küresele kadar farkli ölçeklerde çalisan, analiz eden ve haritalayan bir bilimdir. Cografyacilar hem dogal çevrenin hem de kültürel çevrenin özelliklerini, bu özelliklerin zaman ve mekan içerisindeki degisimini ve etkilesimini çalisirlar.

  Bir bilim dali olarak modern cografya disiplinler arasi yaklasimla mekani sekillendiren ve degistiren iklim, bitki örtüsü, rölyef gibi dogal faktörlerle; ayni etkiye sahip sosyo-kültürel, ekonomik, ideolojik ve siyasal süreçleri inceler. Bu çerçevede cografyanin ala

  Cografi arastirmalarin günlük hayatimiza tartisilmaz katki yapacagi açiktir. Modern cografya çalismalari, küresel isinma, çöllesme, biyoçesitlilik, doga koruma, kirlilik, sehirlesme, az gelismislik, küresellesme gibi güncel sorunlarin anlasilmasinda ve çözülmesinde kilit rol oynamaktadir.

  Balikesir Üniversitesi, Cografya bölümü de hem yurtiçi hem de yurtdisinda lisans üstü çalismalarini tamamlamis akademik elemanlari ile bu güncel sorunlardan bazilarinin çözülebilmesi için arastirmalarina devam etmektedir.


  Adres
  Fen-Edebiyat Fakültesi Çağış Yerleşkesi 10145 Balikesir
  Telefon
  + 90 266 612 10 00
  Faks
  +90 266 612 12 15
  E-Posta
  fef


Web Sorumlusu : Oğuzhan Özkan oguzhan.ozkan@balikesir.edu.tr