• BALIKESİR ÜNİVERSİTESİNDE ENGELSİZ YAŞAMI PAYLAŞMAYA HOŞGELDİNİZ

     

    İlk kalp atışıyla varlığını  belli eden ve doğduğunda aldığı  ilk tam nefesle yaşama  katılan birey hangi özellikleriyle doğmuş ya da zamanla hangi özelliklere sahip olmuş  olursa olsun ayrımcılıktan , yalıtılmışlıktan uzak bir şekilde varoluşuna saygıyı hak eder. 

       Büyük ölçüde olağan özellik gösteren bireyler tarafından tasarlanarak yine onların kendileri için oluşturdukları  yaşam alanları ve hizmetler özel gereksinimi olan bireyler (engelli bireyler) için bazı güçlükler oluşturabilmektedir. Bu açıdan akademik , sosyal ve fiziksel bir yaşam alanı olarak üniversitelerde de özel gereksinimli öğrenci, personel, konuklar için fiziksel, sosyal, akademik açıdan bir takım güçlükler yaşanabilmektedir.
  Günümüzde teknoloji ve araç destekleri ile erken tanı ve eğitim süreçleri gelişmemiş olsaydı görme engelli gerçekten kör, işitme engelli ve konuşma engelli gerçekten sağır ve dilsiz olabilirdi. Bu bakış açısıyla Balıkesir Üniversitesi engelsiz üniversite çalışmalarını  yasal zorunlulukların ötesinde  ele alan bir bakış açısından hareket ile  yaşamı paylaşmanın gözden kaçırılmış ve ihmal edilmiş yönlerine ilişkin  farkındalığının ve duyarlığının bir gereği olarak Engelli Öğrenci Birimini kurmuştur. Birim yoğun olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

   

  Birim, Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi zemin katta hizmet vermektedir.

  Adres
  Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Giriş kat Çağış Kampüsü
  Telefon
  0 266 612 10 00 Dahili 10 11
  Faks
  E-Posta
  engellibaun


Web Sorumlusu :