Sevgili Öğrenci Arkadaşlarım,


Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi, parlak geçmişi, çağdaş eğitim ortamı ve güçlü akademik kadrosuyla Türkiye’de turizm eğitimi  ve öğretimi ile özdeşleşmiş lisans düzeyinde üniversite eğitimi veren bir fakültedir. 1975 yılında kurulan ve Türkiye’nin en köklü turizm okullarından biri olan Fakülte, modern eğitim ve öğretim ortamlarını öğrencilerine sunmayı, ulusal ve uluslararası ortamda öğrencilerini rakipleriyle yarışacak şekilde yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlılığı temel prensip edinen Fakültemizde halen Konaklama İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği olmak üzere üç bölümde eğitim ve öğretime devam edilmektedir. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü de YÖK kararıyla kurulmuş olup, uygulama laboratuarının tamamlanmasıyla önümüzdeki yıllarda öğrenci kabulüne başlayacaktır.

TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesine sahip Fakültemizde, öğrencilerimize mesleki derslerin yanı sıra, yabancı dil dersleri de yoğun bir şekilde verilmektedir. Okulumuzda 1.sınıftan itibaren birinci yabancı dilin yanı sıra, ikinci yabancı dil de verilmektedir. Ayrıca, Rusça dili de seçimlik olarak öğrencilerimize sunulmaktadır. Biletleme ve Galileo gibi çeşitli otomasyon programları da öğrencilerimize verilmektedir.
           

Her geçen gün gelişen turizm sektöründe, ihtiyaç duyulan orta ve üst düzey nitelikli işgücünün yetiştirilmesini amaç edinmiş Fakültemizde, lisans eğitiminin yanı sıra, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Anabilim dalında Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde eğitim ve araştırma faaliyetleri yürütülmektedir.

Fakültemizden mezunların kurduğu Antalya merkezli ayrıca bir de Mezunlar Derneği bulunmaktadır. Her yıl öğrencilerin uluslararası bir fuara katılımını sağlayan Fakültemizin Erasmus kapsamında çeşitli ülkelerle anlaşmaları bulunmaktadır. Ayrıca, Almanya Çalışma Bakanlığı işbirliği ile Almancası iyi olan belli sayıda öğrencimize Almanya’nın çeşitli yerlerinde staj yapma olanağı da sağlanmaktadır. Böylece, öğrencilerimiz uluslararası ortamlarda iş ve eğitim alma deneyimini yaşayarak, kişisel ve mesleki olarak gelişmelerine katkı sağlama imkanına kavuşmaktadırlar. Mezunlarımızın turizm ve konaklama sektörü başta olmak üzere, yiyecek-içecek, havayolları ve bankacılık gibi alanlarda da orta ve üst düzey yönetici olarak istihdam olanağı bulabildiği okulumuzu tercih etmenizi umuyor, sağlık, mutluluk ve başarılı bir eğitim-öğretim yılı diliyorum.

                             

Prof. Dr. Cevdet AVCIKURT

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı

avcikurt@balikesir.edu.tr


Web Sorumlusu : Arş. Gör. Cemali BUZLUKÇU cemalibuzlukcu@balikesir.edu.tr