• MAKİNE BÖLÜMÜ


  Makine Programında iki yıl süreli ön lisans eğitimi verilmektedir. Bu programdan mezun olan öğrenciler “Makine Teknikeri” unvanı almaktadır. Bu programda öğrencilere, sanayide mühendis ile teknisyen arasındaki rolü yürütecek şekilde aşağıdaki bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. Makine eğitimine ait teorik ve pratik bilgiler ¨Günün değişen koşullarına uygun yeni teknolojilerin tanıtılması ¨Bilgisayar destekli eğitim ve çizim ¨Nümerik kontrollü tezgahlar için program hazırlama ve tezgah kullanımı ¨İş disiplini, yönetim ve organizasyon prensipleri ¨Üretim ve planlama teknikleri ¨Ölçü, kontrol teknikleri ile tahribatlı ve tahribatsız muayene yöntemleri ¨Talaşlı ve talaşsız imal usulleri ve takım tezgahları ¨Hidrolik-Pnömatik kontrol sistemleri teori ve uygulamaları ile devre tasarımları ¨Transport teknikleri

  Program İmkanları Makine Atölyesi:

  Torna, Freze, NC, Matkap, Vargel, Taşlama, Kesme, Bileme gibi takım tezgahlarının bulunduğu talaşlı imalat uygulamalarının yapıldığı atölyedir. Ayrıca bükme, kıvırma ve kaynak makinelerinin de bulunduğu talaşsız imalat uygulamaları bu atölyede yapılmaktadır. Hidrolik ve Pnömatik Laboratuarı: Kontrol sistemleri ve devrelerin tüm elemanlarının bulunduğu, Mühendislik Fakültesiyle ortaklaşa kullanılan laboratuardır. Bilgisayar ve Çizim Atölyesi: Temel bilgisayar bilgileri paket programlar, bilgisayar destekli çizim uygulamalarının yapıldığı üç adet bilgisayar laboratuarı vardır. ¨Ayrıca Teknik Eğitim Fakültesi kaynak ve otomotiv atölyeleri ile Zirai Donatım Kurumu atölyelerinden gerekli oldukça yararlanılmaktadır.

  Programın iş İmkanları:

  Makine Programı mezunları endüstride; talaşlı ve talaşsız imalat yapan kuruluşlarda üretim, bakım, çizim ve tasarım gibi alanlarda istihdam edilmektedir. Üretim-Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında öğrencilik esnasında çeşitli iş kollarında uygulamalı eğitim ve ayrıca 40 iş günü staj sonucunda öğrencilerimiz sanayide uygulamalarla iç içe olmakta, bilgi ve becerileri artmakta böylece çok kolay iş bulma imkanına kavuşmaktadır. Dikey geçiş sınavlarında başarılı olanlar ise Mühendislik Fakültelerine geçmektedirler.

  Adres
  Telefon
  Faks
  E-Posta


Web Sorumlusu : Serkan YEŞİLIRMAK syesilirmak@hotmail.com