• EL SANATLARI PROGRAMI

  PROGRAMIN ÖĞRETİM ELEMANLARI


  * Öğr. Gör. Nedim ÇALTI

  * Öğr. Gör. F. İmren BARUTÇU

   

   

  PROGRAMIN AMACI

  İki yıllık ön lisans eğitimi yapan El Sanatları Programımız, El Sanatlarının gelişimine, desen, kalite, renk, tasarım ve beceri yönünden yardımcı olmayı ve yeni nesillere Türk El Sanatlarının inceliklerini öğretmeyi ve öğrenciye tasarım yolunda eğitim verebilmeyi amaçlar. Okulumuz iki yıllık eğitim sonunda, halı- kilim dokuma, desen,(yakma,polyester eskitme,ahşap boyama,çini,ebru,keçe), folklorik bebek,deri, nakış ve örgü alanında bilgili ve kalifiye elemanlar yetiştirmektedir. Programdan mezun olan öğrenciler, fabrikalarda dokuyucu, özel şirketlerde desinatör, Halk Eğitim Merkezlerinde usta öğretici, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının açmış olduğu kurslarda halı usta öğreticisi olarak çalışabilirler. Ayrıca mezun olan öğrencilerin bir kısmı serbest olarak hediyelik eşya üzerinde çalışabilirler. İki yıllık ön lisans eğitiminin sonunda öğrenciler, not ortalamalarına göre kendi bölümleri ile ilgili dört senelik lisans eğitimi veren okullara, dikey geçiş yapabilirler.

  PROGRAMDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

  Programımızda eğitim ve öğretim ile geleneksellikten yola çıkılarak, bugüne ve geleceğe yönelik ihtiyaçlara yanıt verebilecek tasarımların yaptırılması amaçlanmaktadır. Bu tasarımlarda, , bireysel yaratıcılığın ön planda tutulması gerekir.

  Hat –Tezhip uygulamaları (Desen tasarım atölyesi: Öğr.Gör.Nedim ÇALTI)

  çini tabak çini tabak portre dokuma portre dokuma pano dokuma heybe

  Çini ve Dokuma uygulamaları (Desen tasarım atölyesi: Öğr.Gör.Nedim ÇALTI)

  Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bir yandan Geleneksel Türk El Sanatlarının yaşatılmasına ilişkin çalışmalara yer verilirken, diğer yandan çağdaş sanat anlayışına yönelik tasarım ve özgün ürünler oluşturulmaktadır. Böylece mezun olan öğrenciler, gerek özel kuruluşlarda üretici ve yönetici olarak çalışabilmekte, gerekse iş ortamlarında kendi işlerini kurarak serbest çalışabilecek niteliklerde yetiştirilmektedir

  (Çeşitli nakış tek. İle hat
  desenlerinin uygulanması) (geleneksel motifli deri çanta yapımı) ( Deri boyama tek.)

  Nakış ve deri teknikleri uygulamaları (Dekoratif ürünler atölyesi Öğr.gör. İmren F: BARUTÇU)

  Kültürümüzün yansıtılmasında ve günümüze aktarılmasında önemli bir payı olan el sanatları programında Süsleme ve tasarım atölyesinde ebru,hat,minyatür,çini dokuma,polyester ve ahşap boyama, yakma konularında(dağlama) ,
  dekoratif ürünler atölyesinde ise bebek,deri,örgü nakış alanlarında uygulamalı ve teorik eğitim-öğretim verilmektedir.

  (Nakış kırlent) Dursunbey yöresi kadın ve erkek kıyafeti

  Nakış ve Folklorik bebek yapımı (Dekoratif ürünler atölyesi Öğr.gör. İmren F: BARUTÇU)

  (Örgü üretim teknikleri Dersinde günümüz örgü motifleri ile geleneksel motifler harmanlanarak çağdaş ve folklorik kıyafetler yapılmaktadır)
  Örgü üretim teknikleri Geleneksel ve özgün kıyafet tasarımları (Dekoratif ürünler atölyesi Öğr.gör. İmren F: BARUTÇU)

  Deri boyama tek. Deri yakma tek.
  Deri teknikleri uygulamaları (Dekoratif ürünler atölyesi Öğr.gör. İmren F: BARUTÇU)

  ÖĞRENCİ KONTENJANI:

  MEZUNİYET ÜNVANI:

  Meslek Elemanı
  GEZİLER PİKNİK VE PARTİLER

  yayla bölgesi piknik Uludağ ğezisi bahar eğlenceleri

  MEZUN OLDUKTAN SONRAKİ İŞ SAHALARI:
  Programdan mezun olan öğrenciler, fabrikalarda dokuyucu, özel şirketlerde desinatör, Halk Eğitim Merkezlerinde usta öğretici, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının açmış olduğu kurslarda halı öğretmeni olarak çalışabilirler. Deri fabrikalarında, giyim ve ev aksesuarları üreten küçük işletmelerde ve turizm sektöründe hediyelik eşya yapımında çalışabilirler.

  Adres
  Telefon
  Faks
  E-Posta


Web Sorumlusu :