BAUN Haberler

Kadının Sivil Toplumdaki Yeri ve Değeri, Türkiye'de Kadın Olmak Panelinde Tartışıldı

  • BAUN
  • Haberler
  • Kadının Sivil Toplumdaki Yeri ve Değeri, Türkiye'de Kadın Olmak Panelinde Tartışıldı

Kadının Sivil Toplumdaki Yeri ve Değeri, Türkiye'de Kadın Olmak Panelinde Tartışıldı

Balıkesir Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Toplumsal Düşünce Topluluğu tarafından, “Türkiye’de Kadın Olmak: Kadının Sivil Toplumdaki Yeri ve Değeri’’ başlıklı panel düzenlendi. Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonundaki etkinliğe; Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Narlı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Panelde konuşmacı olarak; Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden Yrd. Doç. Dr. M. Murat Özkul ve Yrd. Doç. Dr. Yonca Altındal ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Balıkesir Temsilcisi Uzm. Psikolojik Danışman Zeliha Kahraman ve KADEM Balıkesir Genç Komisyon Başkanı Av. Şeydanur Turan yer aldı.

Panel’in moderatörlüğünü yapan Topluluk Başkanı Kamile Pepe, açılış konuşmasında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün kısa tarihçesini aktardı. Daha sonra panelin ilk konuşmacısı olan Yrd. Doç. Dr. M. Murat Özkul, siyasal ve kamusal alanda kadının yerini anlattı. Geçmişten bugüne kadının yeri ve değerinin hangi şartlar altında değişip dönüştüğünü ele alan Özkul, ortaya çıkan etkenlerin kadının hayatında yeni sonuçlar doğurduğunu belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Yonca Altındal da konuşmasında Türkiye’de kadın istihdamı konusunda bilgiler verdi. Dünyadaki Türkiye’deki örnekler ile kadınları anlatarak, kadınların iş hayatında karşılaştığı sorunlara değinen Altındal, toplumsal cinsiyet rollerinin kadının emeğini sömürüye uğrattığını söyledi.

KADEM Balıkesir İl Temsilcisi Uzm. Psikolojik Danışman Zeliha Kahraman ise aile içi rollerin bireyleri etkilediğini söylerken, KADEM Balıkesir olarak yaptıkları çalışmalar ve yeni projelerini anlatarak konuşmasını bitirdi.

KADEM Balıkesir Genç Komisyon Başkanı Av. Şeydanur Turan da Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde kadına şiddet konusunda yapılan araştırmalar hakkında bilgiler verdiği konuşmasında, son dönemde kadınların şiddet gördükleri alanlarda hukuksal olarak yapılan iyileştirmelerin sevindirici olduğunu ifade etti.

Panel, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Narlı ve Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Anık tarafından konuşmacılara katılım belgesi ve hediyelerin verilmesi ardından fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
0266 612 1423 basin@balikesir.edu.tr