BAUN Haberler

BAÜN'den Şehrin Yönetimine Akademik Destek

  • BAUN
  • Haberler
  • BAÜN'den Şehrin Yönetimine Akademik Destek

BAÜN'den Şehrin Yönetimine Akademik Destek

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Balıkesir Üniversitesi arasında “Eğitim, danışmanlık ve hizmet alımı” iş birliği protokolü, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleşen törenle imzalandı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş tarafından imzalanan protokol ile Üniversite ve Belediye arasında; danışmanlık, teknik destekle hizmet, eğitim, staj veri ve bilgi paylaşımı konularında iş birliği olacak.

İmzalanan protokol ile Belediyede görev yapan personeller, Balıkesir Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAÜNSEM) tarafından gerçekleştirilen hizmet içi eğitim ve sertifikaları programlarından yararlanabilecek. Ayrıca belediyenin uygun görmesi halinde Balıkesir Üniversitesi öğretim elemanlarının bilimsel araştırmaları için veri ve bilgiler paylaşıma açılarak ortaklaşa; sempozyum ve çalıştaylar düzenlenebilecek. İhtiyaç duyulması halinde Balıkesir Üniversitesinden; Ulaşım Master Planı, Deprem Master Planı ve Turizm Master Planı alanlarında destek istenecek.

Protokol imza töreninin ardından bir açıklama yapan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, “Bugün aynı zamanda Teknokent yönetim kurulu olarak toplantımızı Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirmiş olduk. Eş zamanlı olarak da Balıkesir Üniversitesi ile Büyükşehir Belediyemizin ortaklaşa hazırlamış olduğu bir protokolü de imzalamış bulunduk. Üniversitemiz ile Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleşen bu protokol aracılığıyla karşılıklı anlaşma, danışmanlık ve eğitim programları hayata geçecektir. Üniversitemiz bünyesinde yer alan Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi üzerinden eğitim seminerlerinin verilmesi ve akademik danışmanlık gerçekleşecektir. Biz bu protokol aracılığı ile akademisyenlerimizle Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimlerini bir araya getireceğiz ve birçok konuda daha fazla görüş bildireceğiz.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da “Balıkesir Üniversitesi; Balıkesir’in en önemli değerlerinden bir tanesi ve bilginin biriktiği, her türlü istediğimiz nitelikli verinin alınabileceği yer. Karesi Belediye Başkanı olduğum süre içerisinde üniversitemizden çok ciddi faydalandık. Rektör Bey ile o rektör olmadan ben de Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan önce çok projeler hayata geçirmiştik. Şimdiki makamlarımız biraz daha yetkilerimizi artırdı. Balıkesir’in; Ulaşım Master Planı’nı, Turizm Master Planı’nı, Eğitim Master Planı’nı, sanayileşme ve sanayiyle ilgili Yatırım Master Planı’nı yaparken süreç içerisinde tüm değerleri doğru veriler üzerine koyarak iyi bir yol haritası çıkarmak zorundayız. Bu süreç içerisinde üniversitemizin değerli bilgi kaynaklarından, hocalarımızdan, onların şimdiye kadar yapmış oldukları tezlerden ve araştırmalardan yararlanacağız. Onların rehberliğiyle şehir dışındaki diğer üniversitelerde bulunan akademik kadrolardan yararlanmayı öngörü olarak ortaya koyuyoruz. İmzalamış olduğumuz protokolle, tüm bunlar hukuk çerçevesinde bir bilgi sistematiği ve kurumsallık içerisinde yapılmasını sağlanacak.” dedi. Balıkesir Üniversitesi ve diğer paydaş üniversitelerden de destek alarak bu süreci sağlıklı bir şekilde yöneteceklerini belirten Başkan Yılmaz “Ulaşım Master Planı dediğimiz zaman aslında işin içine; İmar Master Planı giriyor, deniz, hava, kara, tren yolları giriyor, coğrafi bilgi sistemi giriyor. Üniversitemizdeki nitelikli insan gücünü şehrimizin lehine çevirmek, üniversitemiz vasıtasıyla tüm Türkiye’deki bu konuda aktif rol almış titri, araştırması olan profesörlerimizin ve bilim insanlarımızın desteğini almayı planlıyoruz. Bu konuda İlter Bey ile çok başarılı bir süreç yaşayacağımızı düşünüyoruz. Çünkü tüm kamuoyu biliyor ki aynı ufka bakarak şehrimizi çok seviyor, hizmet etmek istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

0266 612 1423 basin@balikesir.edu.tr