Balıkesir'de

Yaşamak için Nedenler

  • BAUN
  • Aday Öğrenci

Balıkesir'e Ulaşım

Balıkesir, Ege ve Marmara bölgelerinin kesiştiği bir noktada kara, hava ve deniz yoluyla ulaşımı kolay bir şehirdir. Büyükşehir olan Balıkesir; mevcut İzmir-İstanbul karayolunu kullanarak Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu güzergahı üzerinde yer almaktadır.
Balıkesir-İzmir: 176 km. Balıkesir-Bursa: 151 km.
Balıkesir-İstanbul: 390 km.
Balıkesir-Ankara: 535 km.

Hava Yolu Ulaşım

Eğer Balıkesir'e gelmek için havayolunu tercih edecekseniz, Edremit ‘te bulunan Koca Seyit Havaalanı İstanbul ve Ankara bağlantılı olarak uçuşlarına devam etmektedir. Edremit’e geldikten sonra ise Edremit otogarından Balıkesir’e gelen otobüs firmalarıyla seyahatinizi bitirebilirsiniz.
Koca Seyit Havaalanı: 0 266 376 12 97 / 376 13 02
http://www.balikesirhavaalani.com/
http://www.korfez.dhmi.gov.tr/

Feribot ile Ulaşım

*İstanbul Atatürk havaalanına iniş yaptıktıysanız Bandırma üzerinden feribot kullanarak Balıkesir'e ulaşabilirsiniz. Bunun için Yenikapı-Bandırma feribotlarını kullanmanız gerekmektedir. Yenikapı'ya gidiş için; havaalanından metroya binip Aksaray durağında inebilirsiniz. Bu duraktan iniş sağlandıktan sonra kalan kısa mesafe otobüs ya da taksilerle gerçekleşebilmektedir. Ayrıca havalanından Yenikapıya direk ulaşım için taksi kullanabilirsiniz. Bu yolculuk ortalama 15-20 dakikada sürmekle birlikte yaklaşık 15-30 TL ‘ya mal olmaktadır. Online olarak http://www.ido.com.tr/ biletlerinizi alacağınız gibi feribot saatlerine buradan ulaşabilirsiniz. Bileti alımını gerçekleştirirken aşağıdaki seçimleri yapınız:

Kalkış Noktası: Yenikapi
Varış Noktası: Bandırma

Bu yolculuk ortalama 2,5 saat sürmektedir. İstanbul- Bandırma, Bandırma- İstanbul arası çalışan deniz otobüsü ve feribot seferleri için ayrıntılı bilgi: İDO - Bandırma Şubesi Bilgi Danışma: 444 4 436
Bandırmaya ulaştıktan sonra otobüs veya tren kullanarak Balıkesir’e ulaşabilirsiniz.*İstanbul Sabiha Gökçen havaalanına iniş yaptıktıysanız İETT belediye otobüsleri veya havaş ile farklı semtler üzerinden İstanbul'daki otogarlardan Balıkesir'e karayolu ile ulaşım sağlanabilir.

Otobüs ile Ulaşım

Eğer Atatürk havaalanına iniş yaptıktan sonra karayolu tercih edecekseniz, metro yönlendirmelerini takip ettikten sonra Esenler Otobüs İstasyonuna ulaşınız. Esenler terminaline indiğinizde farklı otobüs firmalarından Balıkesir’e otobüs kalkış saatlerini öğrenip Balıkesir’e olan yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İçerik Sorumlusu: Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı-Ali ÖZTÜRK
--->İletişim