Altınoluk MYO Öğrencileri Kazdağları Eteklerinde "Akademik Lavanta" Yetiştirecek


Balıkesir Üniversitesi Altınoluk Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü öğrencileri, “Kazdağları’nı Lavanta ile Taçlandırma” adlı projeye başladılar. Öğrenciler, proje kapsamında derslerinde öğrendikleri bilgileri uygulamalı olarak arazi ortamında lavanta dikimi ile pekiştirdiler.

Balıkesir Üniversitesi Altınoluk Meslek Yüksekokulu ve Ulusoy Seracılık iş birliğiyle gerçekleştirilen ortak lavanta projesi, Edremit Fener Mevkiinde bulunan Ulusoy Seracılığa ait arazide gerçekleştirildi. Etkinliğe 35 öğrenci ile Dr. Cenk Paşa, proje yürütücüsü Gülçin Cömert ve Ziraat Mühendisi Banu Ulusoy katıldı.

Etkinlikle ilgili bilgiler veren Dr. Cenk Paşa, “Kazdağları’nı Lavanta ile Taçlandırma” adlı projede öğrencilerimizle birlikte damla sulama sisteminin kurulması ve lavanta dikim işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Projenin devamında burada yetişen lavanta bitkisinin tümü, çiçek ve yaprak bölümlerinin 3 farklı dönemde hasadı yapıldıktan sonra uçucu yağ oranları ve bileşenleri tespit edilecek. Sonrasında da yağa dönüştürülerek projenin diğer basamakları hayata geçecek” dedi.

Öğrencilerin de her aşamasında aktif olarak yer aldığı etkinlik, hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.


Web Sorumlusu : Doç. Dr. Selami SELVİ sselvi@balikesir.edu.tr