Tarihçe


Bandırma Sağlık Yüksekokulu Balıkesir Üniversitesi’ne bağlı olarak tarihi bir binada eğitimini sürdürmektedir. Eski askerlik şubesi olarak da bilinen bu bina 1901’de yapımına başlanmış, 1902-1925 yılları arasında Redif Kışlası Karargahı olarak kullanılmış, Birinci Dünya Savaşı yıllarında (1915-1921) Askeri Hastane olarak hizmet vermiştir. 1921-1940 döneminde bölgede kurulan 127. Piyade Alayı Karargahı, 1940-1950 döneminde Konak Komutanlığı ve 231 numaralı Askeri Hastane olarak kullanılmıştır. 1950 yılında Askeri Hastane ve Konak Komutanlığına son verilmiştir. 1950’den 1986 yılına kadar 36 yıl Bandırma Askerlik Şubesi olarak kullanıldı. Şubenin yeni binasına taşınması ile 8 yıl kaderine terk edilmiştir.

 

1994 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından tamir ve restorasyonu tamamlandıktan sonra Bandırma Anadolu Sağlık Meslek Lisesi binası olarak kullanılmaya başlamıştır. 1996 yılında Sağlık Bakanlığı ile YÖK arasındaki protokol ile Balıkesir Üniversitesi Bandırma Sağlık Yüksekokulu’na devredilmiştir.

1998 yılında Hemşirelik bölümüyle lisans düzeyinde eğitim ve öğretime başlayan Yüksekokulumuz, ilk mezunlarını 2002 yılında vermiştir.

Yüksekokulumuzun eğitim-öğretim programında yer alan meslek derslerinin uygulaması, okulda mevcut teknik dershane ile Bandırma’da bulunan sağlık kurumlarında (Devlet Hastanesi, SSK Hastanesi, Sağlık Ocakları, Ana-Çocuk Sağlığı Merkezi, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve Huzurevi), yaz uygulamaları ise üniversite hastanelerinde yapılmaktadır. Yüksekokulumuz sağlık kurumları, ilköğretim ve ortaöğretim okulları ile işbirliği içinde çalışmakta ve hizmetiçi eğitim, seminer ve konferans programları düzenlenmektedir.

Öğrencilerimizin sosyal aktivitelerini artırmak amacıyla öğrenci kulübü kurulmuş olup, faaliyetlerine devam etmektedir.

Mezunların kazandıkları unvan ve yaptıkları işler; hemşirelik bölümünden mezun olanlara lisans diploması ve “Hemşire” ünvanı verilir.

Hemşireler, tedavi edici hizmetler ve koruyucu sağlık hizmetleri alanlarında görev yapmaktadırlar.

Koruyucu sağlık hizmetleri alanında hemşire; ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetleri yürütülmesi, sağlık eğitiminin verilmesi, bulaşıcı hastalıklardan korunma ve istatiksel bilgilerin toplanması ve değerlendirilmesinde görev alır. Endüstri, iş ve okul sağlığı programlarında sürekli kontrol ve tedavide yardımcı olur, sağlık eğitimi ve danışmanlığı yapar.

 

band._syo.1970_800


Web Sorumlusu :