• TARİHÇE

  Bilgisayar Donanımı Bölümü, 2000 yılında 40 öğrenci ile örgün öğretime başlamıştır. Bilgisayar donanımı konusu ağırlıklı olmak ile birlikte, programlama, ağ sistemleri, sunucular, ofis programları da okutulmaktaydı. Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Ömer Kahveci’idi. 2001 yılında Öğretim Görevlisi Alp imrek aramıza katıldı. 2003 yılında MEB-YÖK işbirliği ile gerçekleşen projede bölümün adı “Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama” olarak değiştirildi. Bölümde örgün öğretime ek olarak ikinci öğretim A,B ve C şubeleri eklendi. Bir süre sonra örgün öğretimde A ve B şubeleri, ikici öğretimde A ve B şubeleri olarak tekrar düzenlendi. 2004 yılında bölüme ait 40 bilgisayarlık laboratuvar kuruldu. Öğretim programı, bilgisayar programcılığına kaydı. Veritabanı ve internet programcılığı dersleri eklenirken, ağ sistemleri, sunucular, ofis, grafik ve animasyon dersleri muhafaza edildi. 2007 gerçekleşen ikmep programı ile “Bilgisayar Programcılığı” adını alarak daha da masaüstü ve web yazılımı geliştirme ağırlıklı bir program haline geldi. 2007 de Öğretim Görevlisi M. Faik Şenergin aramıza katıldı. 2008 de Öğretim Görevlisi İbrahim ÖZCAN aramıza katılmasından kısa bir süre sonra bölüm başkanlığı görevini üstlendi. 2011 de Bologna süreci ile seçmeli dersler, ders planlarında daha etkin hale getirildi. Öğretim Görevlisi İbrahim ÖZCAN 2012 de aramızdan ayrıldı. Bölüm başkanlığı görevini Öğretim Görevlisi Alp İmrek üstlendi. 2013 de Öğretim Görevlisi Semih Keleş aramıza katıldı. 2015 de Bilgisayar Programcılığı laboratuvarımız yenilendi. 2016 da Öğretim Görevlisi Ömer KAHVECİ bölümümüzden ayrıldı.

  VİZYON

  Geleceği kodlayan, Türkiye'yi başarıya taşıyacak nitelikli bilgisayar programcıları yetiştirmekte önder bir program olmak.

  MİSYON

  Bilgisayar teknolojileri kullanılarak çözülebilecek problemleri analiz edip, çözen, yaşam boyu öğrenen ve öğrendiklerini uygulayan, mesleki, ahlaki ve sosyal sorumluluklarını bilen, insana ve doğaya saygılı, takım çalışmasına yatkın bilgisayar programcılarını iş dünyasına kazandırmaktır.


  Adres
  Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi (Bigadiç yolu üzeri 17. km) 10145, BALIKESİR
  Telefon
  (266) 612 12 09 / 2 hat
  Faks
  (266) 612 11 64
  E-Posta
  myo


Web Sorumlusu : Salim Başaran sbasaran@balikesir.edu.tr