Baü'de "bigadiç Geleceğinde Jeotermal Enerjinin Yeri Ve Binalardaki Isı Yalıtımı" Konusu Tartışıldı


   Balıkesir Üniversitesi ile Bigadiç Belediyesi tarafından düzenlenen, "Bigadiç Geleceğinde Jeotermal Enerjinin Yeri ve Binalarda Isı Yalıtımı" konulu panel, 10 Mayıs 2011 tarihinde, Bigadiç Belediye Düğün Salonu'nda gerçekleştirildi.

   Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan, Bigadiç Belediye Başkanı Mustafa Göksel ve Bigadiç Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İbrahim Türkmen'in de hazır bulunduğu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bedri Yüksel'in yönettiği panele katılım yoğun oldu.

   Oturum Başkanı Yüksel, açılış konuşmasında "yenilenebilir enerji kaynakları" ile "ısı yalıtımı" hakkında bilgiler verdi.

   BAÜ Gönen Jeotermal Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Baki Çiçek, jeotermal enerjinin tüm dünya ülkeleri ve Türkiye'deki kullanımı konusunda bilgilendirmelerde bulunarak, ülkemizde bu enerji kaynağının yaygınlaştırılması içim yapılması gerekenleri sundu.

   BAÜ Gönen MYO Elektrik ve Enerji Bölüm Başkanı Dr. Asiye Aslan, Gönen ilçesindeki jeotermal enerji ile konut ısınmasının nasıl yapıldığı, ısı yalıtımı olan ve ısı yalıtımı olmayan meskenlerdeki enerji kullanımı ve enerji kayıpları gibi konulara değindi.

  Son olarak BAÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Tuğrul AKYOL, Bigadiç ilçesindeki jeotermal kaynağındaki debi ölçümü, ısı merkezindeki sıcaklık ölçümü, kaynaktan ısı merkezine kadar gelen kayıplar, yalıtımlı binalar ile yalıtımsız binalardaki ısınma farklılıkları, termal kamera ile yapılan analiz tespitleri ve yalıtımın önemini vurguladı.

  Soru cevap bölümünde konu ile ilgili diğer bilgilerin de aktarılmasıyla yalıtımın önemi bir kez daha vurgulanmış oldu.

 

    Panelden Kareler


Web Sorumlusu :