Baü'de "gönen Geleceğinde Jeotermal Enerjinin Yeri Ve Binalardaki Isı Yalıtımı" Konusu Tartışıldı


Balıkesir Üniversitesi ile Gönen Belediyesi tarafından düzenlenen, "Gönen Geleceğinde Jeotermal Enerjinin Yeri ve Binalarda Isı Yalıtımı" konulu panel, 13 Mayıs 2011 tarihinde, Gönen Yıldız Otel Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

   Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bedri Yüksel'in yönettiği, Üniversitemiz MMF Dekanı Prof. Dr. Cengiz Özmetin, Gönen Belediye Başkan Vekili Nuri Tuncay, Gönen Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Kural ve Gönen Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Alpaslan Serel'in de hazır bulunduğu panele, Gönen'deki jeotermal kullanıcıları tarafından yoğun katılım oldu.

   Oturum Başkanı Yüksel, açılış konuşmasında "yenilenebilir enerji kaynakları" ile "ısı yalıtımı" konularında bilgiler verdi.

   BAÜ Gönen Jeotermal Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Baki Çiçek, jeotermal enerjinin tüm dünya ülkeleri ve Türkiye'deki kullanımı konusunda sunum yaparak, ülkemizde bu enerji kaynağının yaygınlaştırılması için yapılması gerekenleri açıkladı.

   BAÜ Gönen MYO Elektrik ve Enerji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Asiye Aslan, Gönen ilçesindeki jeotermal bölgesel ısıtma sistemi hakkında kısa bir genel değerlendirmede bulunduktan sonra, yalıtımlı ve yalıtımsız konutlardaki enerji kullanımı ve enerji kayıpları, binalarda yapılan anket çalışmaları ile termal kamera ölçüm sonuçları gibi konuları aktararak yalıtımın önemini vurguladı.

  BAÜ MMF Makine Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Tuğrul AKYOL, Bigadiç ilçesindeki jeotermal kaynağındaki debi ölçümü, ısı merkezindeki sıcaklık ölçümü, kaynaktan ısı merkezine kadar gelen kayıplar, yalıtımlı binalar ile yalıtımsız binalardaki ısınma farklılıkları konularına değindi.

  Katılımcıların fikir alışverişinde bulundukları soru-cevap bölümü ile sona eren panelde, konu ile ilgili diğer bilgilerin de aktarılmasıyla yalıtımın önemi bir kez daha vurgulanmış oldu.

 

    Panelden Kareler


Web Sorumlusu :