Gönen Ve Çevresinde Gezilip Görülebilecek Yerler


İlçemizde; yerli ve yabancıların gezipte görebileceği, hoşça vakit geçirebileceği; tarihi, turistik ve kültürel değerlere sahip birçok güzel yerler ve mekânlar bulunmaktadır.

Bunlar : 
Gönen Kaplıcalarına bağlı sosyal tesisler 
Gönen şehir parkı 
Hüseyin Duman parkı - Plevne Mahallesi - Hastane yanı 
Aqua termal dinlenme tesisleri - Gönen Kurtuluş Mahallesi 
Gönen Açık Hava ve Arkeoloji Müzesi 
Çarşı Camii Parkı - Gönen 
Gönenli Mehmet Efendi Camii - Kurtuluş Mahallesi 
At çiftliği - Dilmaç - Balya Yolu üzeri 
Yangın gözetleme kulesi - Fındıklı Köyü 
Güvercinli Köprü - Ulukır 
Babayaka Kalesi - Babayaka Köyü 
Alacaoluk Kalesi - Alacaoluk Köyü 
Ekşi su ve Kokar Çeşme - Armutlu Köyü 
Yunan Kilisesi - Hafızhüseyinbey Köyü 
Dereköy Alabalık Üretim Çiftliği ve Sosyal Tesisleri - Dereköy 
Yeşilyurt Alabalık Üretim Çiftliği - Geyikli köyü 
Karapınar Alabalık Üretim Çiftliği - Yenice Yolu Üzeri Ortaoba Köyü 
Dereköy Sulu Mağara - Dereköy 
Asırlık Meşe Ağacı ve Eski Panayır Yeri - Dereköy 
Un Değirmeni ve Şelale - Gaybular Köyü 
Dağ ılıcası - Ekşidere Köyü
Soğuk Ilıca Çamur Banyosu - Ekşidere Köyü 
Denizkent – Pınarkent plajları - Kınalar Köyü 
Yörük pazarı - Organik Tarım Ürünleri Sergisi 
Deliktaş Mağarası - Güneşli Köyü 
İncirli Paraşüt Dağı - Gönen Manzarası Seyri - Akçapınar Köyü 
Arapbaba türbesi - Ayvalıdere Köyü 
Hacımenteş Türbesi - Hacımenteş Köyü

Piknik - Dinlenme Yerleri


Dereköy Mesire Yeri / Dereköy 
Fındıklı Eşek Meydanı / Fındıklı 
Koçbayır Köyü Korusu / Koçbayır 
Talat Mesire Parkı / Gönen – Balya yolu üzeri 2 Km. 
Korudeğirmen Çamlığı / Korudeğirmen köyü 
Gündoğan Korusu / Gündoğan köyü 
Sarıköy Çamlığı / Sarıköy 
Tuzakçı Korusu / Tuzakçı Köyü 
Üçpınar Korusu / Üçpınar Köyü 
Hacıvelioba Köyü Dağı Eteği

Gönen Kaplıcaları

Gönen kaplıcaları; yeşil parkı ve çevresiyle birlikte 70 dekarlık bir alan üzerine kurulmuş bulunmaktadır. Şehre 300 metre mesafede, şehir parkıyla iç içe vaziyettedir.

Oteller


Yıldız Otel: 4 Yıldızlı – 4 katlı 150 Oda 324 yatak kapasiteli 
Güneş Otel; 57 oda 114 yatak 
Yeşil Otel; 72 oda, 156 yatak kapasiteli 
Park Otel: 57 oda 117 yatak kapasiteli 
Derman Otel: 44 oda 183 yatak kapasitesine sahip bulunmaktadır.

Havuz ve Hamamlar

  Tarihi Türk hamamı, kapalı havuz, Yıldız otel açık yüzme havuzları, Yıldız otel aslanlı havuz, Yıldız otel kapalı havuz, Güneş Otel kapalı sıcak havuz, Halka açık yazlık soğuk yüzme havuzu.

Spor Tesisleri

  Gönen'de Futbol sahası, Voleybol sahası, Basketbol Sahası, Tenis Kortları, Bilardo salonu, Yürüyüş Parkuru, Fiknes Center salonu.

Fizik Tedavi Üniteleri

  Fizik tedavi servisleri, masaj ünitesi, iyileştirme sağlık ve şifa üniteleri mevcuttur. İğne vurma, tansiyon ölçme, sağlık muayenesi yapılmaktadır.

Ekşidere Dağ Ilıcası ve Tatil Köyü

  Ekşidere Dağ Ilıcası ve Tatil Köyü, ormanların ve dağların arasında yerin altından 41 derecede fışkıran şifalı sıcak su kaynağının üzerine kurulu bulunmaktadır. 282 yatak kapasiteli dört farklı otel grubundan oluşan "Ekşidere Dağ Ilıcası ve Tatil Köyü" tesisleri köy tüzel kişiliği adına işletilmektedir.

  Dağ ılıcasında erkek ve kadınlara ayrı açık havuz saatleri düzenlenmektedir. Ilıcanın otel odalarının tamamında sıcak ılıca suyu ve kalorifer tesisatı ile modern tarzda sosyal ihtiyaçlara cevap veren özellikler bulunmaktadır. Dağ ılıcasında dağların ve ağaçların arasında stresten uzak bir doğa ortamında kalınabilmekte, sessiz ve sakin bir ortamda dağ yürüyüşü, avcılık ve atıcılık sporları yapabilmekte ve çevresindeki tatlı su barajında balık avlanabilmektedir.

Soğuk Ilıca - Çamur Banyosu

  Ekşidere Köyünde ve Dağ Ilıcasına 2 Km mesafede cilt ve romatizmal hastalıkların tedavisinde etkili 27 oC derecedeki şifalı "Soğuk Su Ilıcası" bulunmaktadır.

  Güzellik suyu olarak ta adlandırılan bu ılıca suyu banyo yapılarak göz hastalıklarına, çamurunu vücuda sürme yoluyla cilt, egzama, mayasıl, hastalıklarına, ayak, sırt, bel ağrılarına faydalı olmakla birlikte; yüzlerdeki sivilce ve kırışıklıkları gidermektedir.

Denizkent Sahil Turizmi

  Gönen'e 20 kilometre mesafedeki Denizkent tatil köyüne ve sahiline yaz boyunca yerli ve yabancı halk olarak 20 – 30 bin kişinin gittiği - ziyaret ettiği, konut ve devre mülklerdeki tatilci nüfusun da yaz döneminde 5 – 6 bin'i bulduğu tahmin edilmektedir. Bu köyde kış dahil yıl boyunca devamlı olarak ta kalan aileler bulunmaktadır.

  Tatil köyünün havası çok demizdir, hem deniz havası, hem de oksijen deposu orman havası mevcut olduğundan, özellikle astım ve bronşit rahatsızlığı olanlar kalıcı olarak buralara yerleşmeyi tercih etmektedirler. Denizkent tatil köyünün temiz havası ülke çapında da önemli bir yere sahip bulunmaktadır.

  Ayrıca Gönen Belediyesi ve Sarıköy Belediyesine ait tesisler de bulunmaktadır. İsteyen herkes buralarda kolayca kalabilmekte, tatil yapabilmektedir.

Aqua Termal Tatil Köyü

Gönen'in girişinde, sol sahilde ve ilçenin güney doğusunda kurulu bulunmaktadır. İlçeye hakim bir tepenin üzerine kurulu ve yaz boyunca devremülk tatil köyü olarak işletilen bu tesislerde açık yüzme havuzları, yürüyüş yolları, çay bahçeleri, spor salonları, çocuk bahçesi, toplantı ve düğün salonu, kafeterya ve birçok sosyal hizmet üniteleri bulunmaktadır. Buraya gelen yabancılar, hem iyi bir tatil yapabilmekte hem de tatil köyünün hemen 500 metre mesafesinde bulunan şifalı Gönen kaplıcalarının tüm hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

Ahşap Banglof Konutları Tatil Köyü

Dereköy Alabalık Üretim Çiftliği içerisinde tatilciler ve misafirler için özel olarak konuşlandırılan bu küçük köyde; tamamen ahşap, banyo, tuvalet ve bir odadan oluşan evlerde devremülk şeklinde ailece kalınabilmektedir.


Web Sorumlusu :