Gönen Meslek Yüksekokulu

Müdür Mesajı


 

 

Sevgili Gençler;

Meslek seçimi yaşamınızın en önemli kararlarından biridir. Sizlere bu kararınızda yardımcı olmak amacıyla Balıkesir Üniversitesi Gönen Meslek Yüksekokulumuzu tanıtmak istiyoruz.

Meslek Yüksekokulumuz, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Yürütme Kurulu’nun 14 Şubat 1994 tarihli toplantısı ile 1994-1995 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren 60 öğrencili olarak açılması yönünde alınan karar gereği faaliyete geçmiştir.

2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı Kasım ayı itibarıyla 1179 öğrencimiz meslek yüksekokulumuza kayıtlıdır.

 

EĞİTİM-ÖĞRETİM FAALİYETLERİMİZ

Yüksekokulumuzda kadrolu 1 Yardımcı Doçent, 9 Öğretim Görevlisi ve 1 Okutman görev yapmaktadır. Derslerimizin yürütülmesinde gerektiğinde üniversitemizin diğer birimlerinden ve ilçemizdeki kamu kuruluşlarından destek alınmaktadır. Öğretim elemanlarımızın önemli bir bölümü lisansüstü çalışmalarını ve sektörlerle bağlantılarını sürdürmektedirler. İdari hizmetlerimizde ise 11 personel görev yapmaktadır. Yüksekokulumuzda 2 bilgisayar laboratuvarımız ve 2 atölyemiz bulunmaktadır. Ayrıca turizm programımız için uygulama laboratuvarımız bu dönem faaliyete geçirilmiştir. Öğrencilerimizin mesleki yaşama dönük bilgilendirme toplantılarının ve yöremizin sorunlarına dönük bilimsel faaliyetlerin gerçekleştirildiği tam donanımlı 200 kişilik konferans salonumuz bulunmaktadır. Tüm sınıflarımızda projeksiyon cihazı kullanılmaktadır. Program çeşitliliğimiz, DGS sınavlarındaki başarılarımız, ilan edilen kontenjanlarımızın doluluk oranlarının yüksekliği ve öğrencilerimizin staj yeri bulma kolaylıkları önemli avantajlarımızdandır. Güney Marmara bölgesinin son yıllarda özel sektör tarafından tercih edilen bir yatırım alanı olması öğrencilerimize eğitim sonrası istihdam imkânları yaratmaktadır.

 

ÖĞRENCİLERİMİZİN İŞ YAŞAMINA HAZIRLANMASI

Gönen MYO, eğitim verdiği alanlarda nitelikli ara eleman yetiştiren ve ilgili sektörlerde dikkate alınan bir yükseköğretim kurumu olmayı hedeflemektedir. Yüksekokulumuzda öğrencilerin sektör hakkında bilgilerini artırmaya yönelik “İş Yaşamına Hazırlık Konferansları” adı altında periyodik etkinlikler düzenlenmektedir. Eğitim verdiğimiz alanlarda sektörün önemli firmaları ile öğrencilerimizin staj imkânları ve istihdam koşulları ile ilgili işbirliğimiz devam etmektedir.

 

Gönen Meslek Yüksekokulu Müdürü

Prof.Dr. Alpaslan SEREL