"Büyük Düşünür İbn-i Haldun, Büyük Anlatı Mukaddime" Konferansı


Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü ve İbn-i Haldun Sosyal Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliği ile “Büyük Düşünür İbn-i Haldun Büyük Anlatı Mukaddime” başlıklı konferans düzenlendi. “Konferansa Davet” başlığı altında düzenlenecek olan konferanslar dizisinin ilki olan etkinlikte, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Canatan konuşmacı oldu.

Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın ilk bölümünde Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fahri Çakı Üniversitemizde faaliyet gösteren İbn-i Haldun Sosyal Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi hakkında bilgiler vererek merkezin kurulma sebeplerini ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Konferansın ikinci bölümde ise İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Canatan konuşmasını gerçekleştirdi.

Konuşmasının ilk bölümünde İbn-i Haldun ve Mukaddime çerçevesinde bilgiler veren Canatan; İbn-i Haldun’un epistemolojik projesi, İslam ve Batı düşüncesindeki yeri, felsefi düşüncelerinin temel noktaları ve eleştiriye açık çıkmazlarını ortaya koyan bir sunumda bulundu.

Konferans, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Teke’nin konuşmacı Prof. Dr. Kadir Canatan’a plaket sunması ve katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla son buldu.


Web Sorumlusu : Araş. Gör. Mehtap Nur İNDİBİ mnindibi@balikesir.edu.tr