Türk Modernleşmesi: Devlet-Toplum İlişkileri' Konferansı


Türk Modernleşmesi: Devlet-Toplum İlişkileri' Konferansı

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü ve İbn-i Haldun Sosyal Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi (SPAUM) işbirliğiyle, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun’un konuşmacı olduğu “Türk Modernleşmesi: Devlet-Toplum İlişkileri” başlıklı konferans düzenlendi.

Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonundaki etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Teke, Sosyoloji Bölüm Başkanı ve İbn-i Haldun Sosyal Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fahri Çakı ile öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Konferansta konuşan Prof. Dr. İsmail Coşkun, modernleşmenin, batıda toplum içerisinde ortaya çıkan belirli grupların tüm toplumsal örgütleri biçimlendirmesi ile şekillendiğini ifade ederken, Türk modernleşmesinin en önemli farkının, devletin modernleşme sürecinde aktif unsur olarak yer alması olduğunu ifade etti. Prof. Dr. İsmail Coşkun, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet döneminden farklı gelişmelerle modernleşme sürecini örneklendirdiği konuşmasında, Türk modernleşmesinin öznesinin, nesnenin ve konusunun devlet olduğunun altını çizdi.

Konferans, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir’in, Prof. Dr. İsmail Coşkun’a teşekkür ederek plaket sunmasıyla sona erdi.


Web Sorumlusu : Araş. Gör. Mehtap Nur İNDİBİ mnindibi@balikesir.edu.tr