Prof. Dr. Korkut Tuna Konferans Konuşmacısıydı


Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanlığı ve İbn-i Haldun Sosyal Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliği ile İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Korkut Tuna’nın konuşmacı olduğu “Şehirlerin Ortaya Çıkışı Üzerine Tarihsel-Sosyolojik Bir Bakış” başlıklı konferans düzenlendi.

Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonundaki etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Arı, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Teke, İbn-i Haldun Sosyal Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fahri Çakı ile öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Doç. Dr. Fahri Çakı yaparken, etkinliğe katılımı için teşekkür ettiği Prof. Dr. Korkut Tuna’nın, şehir sosyolojisi alanında öncü ve şehir meselesine yerli bir perspektif ile bakan nadir insanlardan birisi olduğuna dikkat çekti.

Konferansta konuşan Prof. Dr. Korku Tuna, günümüzde şehirlerin toplumu tayin eden bir yapı halini aldığını belirterek, kırların boşalmasıyla şehirlerin büyük bir nüfusa eriştiğini ifade etti. Tuna, şehirlerin ortaya çıkışını tarihsel ve sosyolojik olarak anlatarak, insanın diğer canlılardan ayrı olarak tarih içerisinde ileri bir seviyeye “bir medeniyet çizgisi” olarak nitelendirdiği tarımla geçiş yaptığını, tarımla birlikte de günümüz modern şehirlerinin eski çağlardaki karşılıklarının ortaya çıkmaya başladığını söyledi. Prof. Dr. Korkut Tuna ayrıcaŞanlıurfa yakınlarında başlanan "göbekli tepe" kazılarının günümüzden 8-12 bin yıl geriye giden en eski yerleşim yeri olarak karşımıza çıktığını ve şehirlerin ortaya çıkışı ile ilgili şu ana kadarki kabullerimizi ve ezberlerimizi bozabileceğine dikkat çekerek konuşmasını bitirdi.

Konferans, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Teke tarafından konuşmacı Prof. Dr. Korkut Tuna’ya teşekkür plaketi ve çiçek takdim edilmesinin ardından son buldu.


Web Sorumlusu : Araş. Gör. Mehtap Nur İNDİBİ mnindibi@balikesir.edu.tr