Bölüm Etkinlikleri


Gelişim Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Beğlü DİKEÇLİGİL'in katılımıyla 4 Aralık 2017'de FEF Konferans salonunda "Değişen Bilim Anlayışı" başlıklı konferans gerçekleştirilmiştir.

Balıkesür Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nün daveti üzerine Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa ORÇAN'ın sunumuyla gerçekleştirilen “Alafrangadan Alamerikanlaşmaya Türkiye’de Sosyal Değişim” başlıklı konferans 2 Mayıs 2017 tarihinde 14.00’de FEF Konferans salonunda gerçekleştirilmiştir. 

 

 

Dünya Kadınlar Günü kapsamında BAUN Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesindeki Toplumsal Düşünce Topluluğu tarafından “Toplum ve Kadın: Gündelik Yaşamda Kadın” başlıklı panel düzenlenmiştir. Panele konuşmacı olarak Sebahattin Zaim Üniversitesinden Prof. Dr. Kadir Canatan, Avukat Sümeyra Gıcır ve İHH İnsani Yardım Vakfı Kadın Kollarından Kader Koç Çanakçı katılmıştır.

 

 

Toplumsal Düşünce Topluluğunun düzenlemesiyle ve Kübra OKÇU’nun katılımıyla 21 Aralık 2016 tarihinde FEF Konferans Salonunda “Sosyal Medyadaki Gençlerin Eğlence Anlayışı” konulu söyleşi gerçekleştirilmiştir.

 

 

Balıkesir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından düzenlenen "Görme ve Görünme Hiyerarşisinin Değişmesi: Kalp Gözünden Kamera Gözüne" başlıklı konferans Dr. Fatma Barbarosoğlu tarafından 10.05.2016 tarihinde verildi.


Dr. Fatma Barbarosoğlu konferansında, geçmişten günümüze değişen görme ve görünme hiyerarşisini “selfie” örneği üzerinden ele aldı. Barbarasoğlu, günümüzde Amerikan Psikoloji Derneği tarafından sosyal bağımlılık hastalığı olarak kabul edilen “selfie”yi sosyologların evveliyatı ile birlikte ele alması gerektiğini vurguladı. Kişinin kendi fotoğraflarını sosyal medya üzerinden paylaşması beraberinde görünür olma arzusunu ve beğenilme isteğini temsil etmektedir. Barbarasoğluna göre, gören ve görünen arasındaki hiyerarşide “görünen”in üstünlüğünün hâkim olduğu yenidünya düzeni, geleneksel dünyadan kopuşun da önemli bir göstergesidir. Gören ve görünen hiyerarşisinin en temelinde Allah ile kul arasındaki ilişkinin varlığından söz eden Barbarosoğlu, Osmanlı döneminde de padişah ile halk arasındaki ilişkide benzer hiyerarşinin var olduğunu dile getirmiştir. Padişahın halk arasında kimliğini gizleyerek tebdil-i kıyafet dolaşması toplumda yaşananların en doğal haliyle görülmesini sağlamanın yanı sıra görünmeden “görme” hiyerarşisinin sürdürülmesi ile de ilişkilendirilebilir.

 

 

Balıkesir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim elemanlarına ve yüksek lisans öğrencilerine 21.04.2016 tarihinde  Palacky Üniversitesi’nden Jaroslav Šotola tarafından “‘Refugee crisis’ in Central Europe through an anthropologist´s eye” konulu seminer verilmiştir.

6 Nisan 2016 tarihinde Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel BULUT tarafından "Oryantalizm'in Doğusu ve Garbiyatçılığın Mümkünlüğü" isimli konferans gerçekleştirilmiştir. 


Web Sorumlusu : Araş. Gör. Mehtap Nur İNDİBİ mnindibi@balikesir.edu.tr