Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, BAÜN’deki Konferansta, TURKOVAC’ı Anlattı

Yerli aşı TURKOVAC’ı geliştiren ekibin başında yer alan, Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, Balıkesir Üniversitesinde, (BAÜN) “TURKOVAC Aşı Çalışmaları; Geçmiş-Bugün-Gelecek” başlıklı konferans verdi. BAÜN Veteriner Fakültesi Kariyer Günleri kapsamında düzenlenen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, aşı geliştirme süreci hakkında bir sunum yaparken, dinleyicilerden gelen soruları da yanıtladı.

BAÜN Kongre ve Kültür Merkezi Şehit Polis Fethi Sekin Konferans Salonunda, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Narlı yaptı. Prof. Dr. Mehmet Narlı, düzenlenen program için Veteriner Fakültesini tebrik ederken, Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’ye de gerçekleştirdiği çalışmalar ve programa katılımları için teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardından sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, salgınların çoğunun viral kaynaklı ve kesin tedavisi olmayan hastalıklardan kaynaklandığını ifade ederken, hastalığa karşı koruyucu önlemlerin başında ise aşının geldiğini belirtti. Aşı çalışmalarının stratejik bir alan olduğunu ve TURKOVAC’ın geliştirilmesi sürecinde güçlü bir devlet iradesinin ortaya konulduğunun altını çizen Prof. Dr. Aykut Özdarandeli, kamu-üniversite-sanayi iş birliğinin başarılı bir örneği olarak tanımladığı çalışmalar sonucunda ayda 250-300 bin doz kapasite ile başlayan üretimde yaklaşık 3 milyon doz kapasiteye ulaşıldığını aktardı. Salgının güncel durumu hakkında da yorumda bulunan Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, vakaların çok azaldığını, pandeminin sona geldiğini ancak koronavirüslerin bir epidemi olarak devam edeceğini sözlerine ekledi.

Konferans, dinleyicilerden gelen soruların yanıtlanmasının ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Narlı ile Veteriner Fakütesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Karahan tarafından Prof. Dr. Aykut Özdarandeli’ye çiçek ve plaket takdimi ile sona erdi. Etkinliğe; protokol üyeleri, akademik ve idari personel, sağlık çalışanları ve öğrenciler katıldı.

İletişim
© 2019 Balıkesir Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Yazılım Geliştirme Grubu