Değişim Programları

Değişim Programları

Erasmus+ Değişim Programı

Erasmus+, öğrencilere başka bir Avrupa ülkesinde en az 3 en fazla 12 ay öğrenim imkanı sunan bir Avrupa öğrenci değişim programıdır. Erasmus+ Programı 1 Ocak 2014 itibarıyla uygulanmaya başlayan; eğitim, gençlik ve spor alanlarında farklı yaş grupları ve farklı hedef kitlelere yönelik destekler içeren çatı programın genel adıdır. Erasmus+ Programı içerisinde, önceki programlarda olduğu gibi okul eğitimi, yükseköğretim, mesleki eğitim, yetişkin eğitimi ve gençlik alanına yönelik destekler devam etmekte, bununla birlikte spor alanındaki projelere de hibe desteği sağlanmaktadır.

Bölümümüz öğrencileri AB Eğitim ve Gençlik Programlarından olan Erasmus+ ve Gençlik projelerine aktif olarak katılmakta ve bir yandan bilgi birikimlerini artırırken diğer yandan da dünyanın değişik ülkelerinde uluslararası deneyim kazanmaktadırlar. Başvurular ve değerlendirme “Balıkesir Üniversitesi – Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü (BAU-ULAUM)” kanalıyla yapılmaktadır. Başvuru ve detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
 

Farabi Değişim Programı

Kısaca “Farabi Değişim Programı” olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.

Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.

Farabi Değişim Programına katılan öğrencilere karşılıksız burs, öğretim üyelerine de ek ders ödemesi yapılmaktadır.

Farabi Değişim Programının uygulanmasına ilişkin ilkeler, Yönetmelik ve Esas ve Usuller tarafından ayrıntılarıyla belirlenmiştir. Başvurular ve değerlendirme “Balıkesir Üniversitesi – Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü (BAU-ULAUM)” kanalıyla yapılmaktadır. Programla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan siteyi inceleyebilirsiniz. 

Başvuru ve bölümümüzün anlaşmalı olduğu kurumların listesine ulaşmak için “Balıkesir Üniversitesi – Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü (BAU-ULAUM)” sayfasını ziyaret ediniz.
 

Mevlana Değişim Programı

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan bir programdır. 23 Ağustos 2011 tarih ve 28034 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile birlikte yurt dışındaki yükseköğretim kurumları ile ülkemizdeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin önü açılmıştır.

Diğer değişim programlarından farklı olarak, hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaksızın değişim programı bünyesindeki hareketlilik bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsamaktadır.

Değişim programına katılmak isteyen öğrenciler en az bir en fazla iki yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları ise en az 1 hafta en fazla 3 ay süreyle dünyadaki yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere programdan faydalanabilirler. Benzer şekilde dünyanın bütün bölgelerinden de öğrenci ve öğretim elemanları Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına gelebilirler.

Program hakkında güncel ve detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen Yükseköğretim Kurulu web sayfasını ziyaret ediniz.

Adres

Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Ek Bina Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 10145 Çağış Kampüsü, BALIKESİR / TÜRKİYE

İletişim

+90 266 612 1194 / 6310
ceng@balikesir.edu.tr

Bizi Takip Edin: