Yaz Okulu

2019-2020 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI YAZ ÖĞRETİMİ (UZAKTAN EĞİTİM) TAKVİMİ

24 Haziran-08Temmuz 2020 Açılması düşünülen derslerin ilanı
13-16 Temmuz 2020 Yaz Öğretimi ders kayıtları
17 Temmuz 2020 Kesinleşen derslerin ilanı (makine web sayfası)
17-20 Temmuz 2020 Açılmayan dersler yerine kesinleşen derslere kayıt
20 Temmuz-21 Ağustos 2020 Yaz Öğretimi (5 Hafta)*
21-22 Temmuz 2020 Kesinleşen dersler arası ekleme-çıkarma
24-28 Ağustos 2020 Yaz Öğretimi sınavları
02 Eylül 2020 Harf notlarının ilanı

(*) Resmi tatil günlerinde yapılamayan dersler için ilgili birimlerce yaz öğretimi takvimi içinde telafi programı yapılacaktır.

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Yaz Öğretimi (Uzaktan Eğitim) Uygulama İlkeleri

 1. Balıkesir Üniversitesi öğrencileri, diğer üniversitelerden de ders alabilirler.
 2. Öğrenci, yerleştiği yıldaki giriş puanına eşit veya daha yüksek olan üniversitelerden, aşağıda belirtilen mail adresine dilekçe ile bilgi vermek kaydıyla ders alabilir.
 3. Öğrenci, yerleştiği yıldaki giriş puanından daha düşük olan üniversitelerden, ders içerikleri ve kredilerinin uygunluğu açısından Makine Mühendisliği Bölüm Başkanlığından (aşağıda belirtilen mail adresi ile) onay almak kaydıyla ders alabilir. Kredisi düşük olan dersler için en fazla 0.5 kredi düşük olabilecektir.
 4. Öğrenciden istenilen ders içerikleri eğer üniversitesinin web sayfasında varsa (bilgi paketi) öğrencinin dilekçesiyle web adresli çıktısını mail ile göndermesi yeterlidir. Ayrıca onaylı ders içerikleri istenmeyecektir,
 5. Ders programları Balıkesir Üniversitesi 2019-2020 Eğitim-öğretim Yılı Yaz Öğretiminin 5 hafta olduğu dikkate alınarak planlanacaktır.
 6. Yaz Öğretimi başvuruları öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden online yapılacaktır.
 7. Bir derse kaydolan öğrenci sayısı 150’yi aşamaz. Balıkesir Üniversitesi öğrencilerine derslere kayıtlarda öncelik verilir.
 8. Bir öğrenci Üniversitemiz Yaz öğretiminden en fazla 12 kredilik ders alabilir.
 9. Yaz Öğretiminde bir ders en az 15 öğrencinin kayıt yaptırmasıyla açılabilir, 15 ten az öğrenci kaydı olduğu için açılamayan derslerin ücretleri iade edilebileceği gibi öğrenciler, açılmayan dersler yerine kesinleşen derslere de kayıt yaptırabilirler. Açılması kesinleşen derslerin ücretleri iade edilemez.

Diğer Üniversitelerden Ders Alacak Öğrenciler İçin Dilekçe ve Onay İşlemi

 • Bilgi vermek isteyen öğrenciler mail konu başlığına "Bilgi verme" yazarak, aşağıda linki verilen dilekçeyi doldurduktan sonra tarayıp a.oral@balikesir.edu.tr adresine göndereceklerdir. (giriş puanı eşit veya daha yüksek olan üniversiteler)
 • İçerik ve kredi uygunluğu onayı almak isteyen öğrenciler mail konu başlığına "İçerik ve kredi uygunluğu onayı" yazarak,  almak istedikleri dersin içeriğini ve aşağıda linki verilen dilekçeyi doldurduktan sonra tarayıp a.oral@balikesir.edu.tr adresine göndereceklerdir. (giriş puanı daha düşük olan üniversiteler). Bölüm Başkanlığı, bu içerikleri ve krediyi uygun bulursa, "uygundur"; uygun bulmazsa "uygun değildir" şeklinde gelen e-posta cevap verecektir.
 • Tüm ek dosyalar pdf olarak gönderilecektir. (Başka mail adreslerine e-posta göndermeyiniz)

2019-2020 Yazokulu İçin Fakültemiz Ögrencilerinin Dışarıdan Ders Alma Formu İçin tıklayınız.

2019-2020 Yazokulunda açılacak dersler için tıklayınız.

Adres

Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü 10145 Altıeylül / Balıkesir

İletişim

0266 612 11 94
makine@balikesir.edu.tr

Bizi Takip Edin: