BAÜN’de 1. Liseler Arası AR-GE Teknoloji ve Tasarım Projeleri Yarışması Gerçekleştirildi

Balıkesir Üniversitesinde (BAÜN) Teknoloji Transfer Ofisi ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği, Balıkesir Üniversitesi Vakfının da destekleriyle Balıkesir 1. Liseler Arası AR-GE Teknoloji ve Tasarım Projeleri Yarışması düzenlendi. BAÜN Teknoloji Transfer Ofisinde gerçekleştirilen yarışmada, Balıkesir genelinden finale kalan liseler, hazırladıkları projelerini ve çalışmalarını poster sunumları ile hakemlere ve katılımcılara sundu.

Düzenlenen yarışmada finale kalan 22 takımın hakemler tarafından değerlendirilmesi ve poster sunumlarının ardından, BAÜN Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu ile Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, Prof. Dr. Murat Doğdubay, Prof. Dr. Fatih Satıl, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Keren ve Milli Eğitim Şube Müdürü Betül Yıldız’ın katıldığı ödül töreni gerçekleştirildi.

Törende bir konuşma gerçekleştiren BAÜN Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, liseli gençleri üniversitede ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade ederken, yarışmaya katılan öğrencileri ve danışman öğretmenlerini de tebrik etti. Rektör Oğurlu, üniversite olarak liselere yönelik benzer etkinliklerin devam edeceğini sözlerine ekledi.

BAÜN Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Başkanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Satıl ile BAÜN TTO Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Esra Tokay’ın da yarışma süreci hakkında bilgiler verdiği programda daha sonra; dereceye giren, mansiyona layık görülen ve finalist takımlara ödülleri ve teşekkür belgeleri takdim edildi.

Yarışmada; Özel Bilnet Lisesi öğrencileri Zeynep Ekin Yağcı ve Selim Işık Yılmaz, danışman öğretmenleri Harun İkiz ile hazırladıkları, “Sağlıklı Mutlu Aileler (SMA) Mobil Yazılım Geliştirilmesi”; Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Zeynep Naz Erdem ve Eslem Hilalnur Selçuk danışman öğretmenleri Pınar Sabaz ile hazırladıkları, “Doğal ve Market Ürünü Bazı Gıdaların Probiyotik Özelliklerinin Belirlenerek Atopik Dermatit Üzerine Etkilerinin Araştırılması ve Probiyotik Mikroenkapsüle Kontrollü Salım Sistemleri Geliştirilmesi” ve Altıeylül Fen Lisesi öğrencileri Muhammed Eren Kaymak, Aslı Baloğlu ve Öykü Işık Güler de danışman öğretmenleri Eda Köse Baran ile hazırladıkları “Karbon Ayak İzini Azaltmak İçin Dijital Bir Oyun” çalışmalarıyla ilk üç sırada yer aldı.

Altıeylül Fen Lisesi öğrencileri Muhammed Eren Kaymak, Yakup Ekerbiçer ve Hanif İnanç Türkeri, danışman öğretmenleri Hayret Başaran ile hazırladıkları “Balıkesir’de Deprem Riskine Farkındalık Uygulaması”; Şehit Turgut Solak Fen Lisesi öğrencileri Umut Emre Baykan, Mehmet Efe Borazan ve Halil İbrahim Kartal, danışman öğretmenleri Nuriye Sibel Özatlı ile hazırladıkları “Tıbbi Numunelerin Güvenli Taşınmasına Yönelik Yenilikçi Bir Tasarım”; Özel Balıkesir Açı Fen Lisesi öğrencileri Ömer Umut Üzel ve Nisanur Lara Cürebal danışman öğretmenleri Hatice Ünal ile hazırladıkları “Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Engelsiz Erişim Uygulaması”; Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Ömer Şahkan Öztürk, Ege Çavdar ve Kaan Orman da danışman öğretmenleri Özgür Ataç ile hazırladıkları “Yarınlar İçin Temiz Su” çalışmalarıyla mansiyon ödüllerine layık görüldü.

Adres

Balıkesir Üniversitesi, Rektörlük Binası, Zemin Kat, Çağış Yerleşkesi 10145 Balıkesir

İletişim

0266 612 1400 dahili: 101076
tto@balikesir.edu.tr

Bizi Takip Edin: