Bursa Uludağ Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi, Tıp Eğitimi ve Sağlık Alanında Güçlerini Birleştiriyor

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ve Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) arasında iş birliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokolle, iki üniversite bünyesindeki Tıp Fakülteleri ortak projeler üretecek ve beraber akademik çalışmalar yapacak. BUÜ Rektörlüğünde düzenlenen protokol imza törenine; BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, BAÜN Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, BUÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cafer Çiftçi, Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu, Prof. Dr. Zekeriyya Arı, BUÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Coşkun, BAÜN Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Volkan Yüksel ile dekan yardımcıları ve idari personel katıldı.

İmzalanan protokol ile iki üniversite bünyesindeki Tıp Fakültelerinde; öğretim elemanları, sağlık personeli ve tıp fakültesi öğrencileri ile tıpta uzmanlık eğitimi alan asistanların eğitim faaliyetleri desteklenecek, tıp ve sağlık alanında ortak çalışmalar yürütülecek, Tıpta Uzmanlık alanında yürütülen eğitimlere yönelik iş birliği yürütülecek, karşılıklı poliklinik ve laboratuvar imkanları kullanılacak, ortak kongre, sempozyum ve çalıştaylar düzenlenecek.

50 Yıllık Tıp Fakültemizin Birikimine Güveniyoruz

Özellikle yakın illerde bulunan üniversiteler ile ilişkileri güçlendirme konusunda istekli olduklarını vurgulayan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz; “Bu kapsamda Balıkesir Üniversitesine daha önce ziyarette bulunmuştuk. Balıkesir Üniversitesinin, Uludağ Üniversitesinden doğan üniversitelerden birisi olduğu hepinizin malumu. Dolayısıyla iki üniversitenin birbiriyle ortak projeler üretmesi kadar doğal bir şey olamaz. Tıp Fakültemiz Üniversitemiz ile aynı yaşta. Yaklaşık 50 yıllık bilgi ve birikimden bahsediyoruz. Nitekim bünyemizde bulunan üniversite hastanemiz neredeyse Güney Marmara’nın tamamından vatandaşlarımıza hizmet ediyor. Bu bilgi ve birikimi nispeten daha genç üniversitelerimiz ile paylaşmaktan gurur duyarız. Üniversitemiz Türkiye’deki 23 Araştırma Üniversitesinden birisi. Üstlendiğimiz bu misyonda en deneyimli fakültelerimizden birisi olan Tıp Fakültemizin emeğini vurgulamamız gerekir. İki üniversitenin iki güzide fakültesinin yapacağı ortak projelerle ortaya güzel sonuçların çıkacağını düşünüyorum ve iş birliğimizi farklı alanlara da yayabileceğimize inanıyorum. İmzaladığımız protokolün hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Genç ve Dinamik Bir Kadromuz Var

BAÜN Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu ise imza törenindeki konuşmasında; “Üniversitemiz bünyesinde bulunan Tıp Fakültemiz görece genç Tıp Fakültelerinden birisi. Göreve geldikten sonra fakültemiz ve hastanemizde bir takım kadro değişikliklerine gittik ve ekibimize güveniyoruz. Bursa Uludağ Üniversitesinin geçmişinin ve kuruluşundan bugüne aktarılan birikiminin farkındayız. BUÜ’nün bu birikimi ve BAÜN’ün genç kadrosunu harmanladığımızda ortaya harika işler çıkacağından şüphem yok. İmzaladığımız protokolün hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

© 2023 Balıkesir Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı & Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü