Geleneksel İpek Böcekçiliği BAÜN’de Yeniden Hayat Buluyor

Tarım ve hayvancılık alanında değer üreten çalışmalarına devam eden Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) iş geliştirme faaliyetleri kapsamında girişimcilere de eğitim ve yer desteği vermeye devam ediyor.

Balıkesir Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Girişimci Nursal Haney’in iş birliğiyle Balıkesir’de yaygın olan ipekböceği üretiminin yeniden başlatılabilmesi, geliştirilmesi ve sürdürülebilir bir üretim için “İpekböceği Üretim” projesi başladı. Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren yetiştirme çiftliğinde başlatılan çalışmada Balıkesir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinden Girişimci Nursal Haney ve Veteriner Hekim Melih Kerim Arslan faaliyet yürütüyor. Çalışmaya Veteriner Fakültesinden öğretim elemanları da iştirak ediyor.

Mayıs ayı başında yumurtadan yeni çıkmış larvaların temini ve beslenmesi ile başlayan çalışmada, 5 yaşam evresi ve bunlar arasındaki 4 uyku evresinden oluşan yaklaşık 30 günün sonunda koza örme aşamasına gelindi.

Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu’dan Üretim Yerine Ziyaret

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, beraberinde Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, Prof. Dr. Fatih Satıl ve Genel Sekreter Yemliha Yanar ile birlikte üretim tesisini ziyaret etti. Girişimci Nursal Haney ve Veteriner Hekim Melih Kerim Arslan’dan İpekböceği üretimi çalışmaları hakkında bilgi alan Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Üniversite olarak bölgenin ve Balıkesir’in yararına olabilecek çalışmalara destek vermekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

© 2023 Balıkesir Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı & Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü