Balıkesir Üniversitesinden, SCIMAGO 2023-2024 Societal Rank Dünya Sıralamasında Rekor Yükseliş

Yükseköğretim ve araştırma kurumlarını; araştırma performansı, inovasyon çıktıları ve toplumsal etki olmak üzere 3 ana gösterge grubu üzerinden değerlendiren Scimago Kurumlar Sıralaması’nın (SIR) 2024 listesi açıklandı. Societal Rank (Sosyal endeks) sıralamasında 2530 basamak rekor bir artış kaydeden Balıkesir Üniversitesi, 3059. sıraya yükselirken, Overall Rank (Genel endeks) sıralamasında da 77 basamak yükseldi.

Scopus verilerine göre oluşturulan sıralamada genel sıralamalara ek olarak kurumların bilimsel performansı 19 farklı alanda değerlendirildi. İspanya menşeli Scimago Institutions Rankings (SIR) sıralamalarında Balıkesir Üniversitesi, alan bazında Türkiye’de Veterinerlikte 15., Matematikte 42., Fizikte 55. Zirai ve Biyolojik Bilimlerde ise 68. sırada yer aldı.

2009’dan Bu Yana İlk

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, üniversitede akademik performansın yükselmesi için yoğun bir gayret içerisinde olduklarını ifade ederken, gerçekleşen başarıda emeği geçen tüm akademisyenlere de teşekkür etti. Üniversitenin genel sıralamalarda yer alan sosyal endeks sıralamasında 2530 basamak birden yükseldiğini ifade eden Rektör Oğurlu; “Genel sıralama endeksinde 2009’dan bu yana sürekli kan kaybeden ve sıralamalarda gerileyen üniversitemizin 2023 yılı itibarıyla gerilemesinin durması ve hemen ardından yükselişe geçmesi üniversitemizin ve Balıkesir’in dostlarını sevindirmiştir. Üniversite içinde akademik, kültürel ve sosyal etkinliklerin dikkate alınarak hazırlandığı sosyal endeks sıralamasında da 2530 sıralık rekor bir artış olması da çok kıymetli ve önemlidir. Üniversitemiz, akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve idari personelimiz adına gururluyuz, ancak bu geri dönülemez olumlu yükseliş için henüz yeni başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

© 2023 Balıkesir Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı & Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü