Siber Güvenlik Takımı

Siber Güvenlik, her türlü dijital sistemi ve bu sistemler üzerindeki verileri siber saldırılardan korumayı amaçlayan bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte daha karmaşık hale gelen sistemler için dijital saldırı riskini azaltmak için siber güvenlik çözümlerine olan ihtiyaç gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Siber Güvenlik birkaç önemli alt alan içerir. Bu alanlar:

- Ağ güvenliği

- Bulut güvenliği

- Uygulama güvenliği

- Veri ve Bilgi güvenliği

Sürekli meydana gelen bir tehdit ortamında siber güvenliği devam ettirmek ciddi bir zorluktur. Bu zorlukların üstesinden gelmek amacıyla Balıkesir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Siber Güvenlik Takımı; entelektüel ve teşvik edici bir akademik ortam oluşturmayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra, disiplinler arası çalışmalar yapmayı amaçlayarak Yapay Zekâ aracılığıyla siber problemlere çözümler geliştirmenin yeni yollarını aramaktadır. Aynı zamanda kendini işine adamış profesyonel bir topluluktan oluşan takımımız lisans ve lisansüstü öğrencilerin araştırma çalışmalarına destek de sağlamaktadır. Bu amaçla Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile birlikte lisans öğrencilerine yönelik Yapay Zeka ile Siber Güvenliğin bir araya getirildiği eğitimler devam etmektedir. Eğitim çalışmalarımız Siber Güvenlik ile ilgilenen akademisyenler ve önceden Siber Güvenlik bilgisi olmayan öğrenciler de dahil olmak üzere genel bir kitleye yöneliktir. Yani; teorik temelleri ve modern uygulamaları dahil olmak üzere Siber Güvenliği destekleyen çalışmaları lisans ve lisansüstü seviyede sürdürmeye çalışmaktır. Böylelikle; verilerimizin, kişisel bilgilerimizin ve elektronik sistemlerimizin Siber Güvenlik ile daha iyi korunduğu bir dünyanın inşa edilmesine katkıda bulunmuş oluyoruz.

Bu amaçla; siber saldırılara ve veri ihlallerine karşı koruma, veriler ve ağlar için koruma, yetkisiz kullanıcı erişiminin önlenmesi, son kullanıcılar ve uç nokta cihazlar için koruma, veri sızıntısını önleme gibi çeşitli problemler üzerine çalışmalar sürdürülmektedir.

Takım üyelerinin eğitiminde emeği geçen takım liderlerimiz ve yardımcıları aşağıdaki tabloda listelenmektedir. Göstermiş oldukları çabadan dolayı bölüm adına her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Takım Lideri

Takım Yardımcısı 

Akademik Yıl

 Ali Burak Dağ    2023

 Ayşenur Başkan 

 Ali Burak Dağ

 2022-2023

 

 

 

 

Adres

Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Ek Bina Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 10145 Çağış Kampüsü, BALIKESİR / TÜRKİYE

İletişim

+90 266 612 1194
ceng@balikesir.edu.tr

Bizi Takip Edin: