Oyun Geliştirme Takımı

Kullanıcıların, eğlenme amacıyla içerikle etkileşime girdiği uygulamalar "oyun" olarak adlandırılır. Oyun Geliştirme; bir oyunun tasarımını, geliştirilmesini ve piyasaya sürülmesini içeren adımları kapsar. Oyun geliştirme sürecinde; yazılımcılar, ses tasarımcıları, sanatçılar, tasarımcılar ve hatta yapay zeka bile kendine bir rol bulabilmektedir. 

Oyun geliştirme süreci, programlama becerisi olmayan kişiler için zor olabilmektedir. Çünkü OpenGL, DirectX, libGDX gibi çeşitli oyun kütüphanelerini ve hatta temel grafik bilgilerine sahip olmak gerekmektedir. Bu zorlukların üstesinden gelmek amacıyla Balıkesir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Oyun Geliştirme Takımı; Doç. Dr. Hüseyin Güneş danışmanlığında zengin, entelektüel ve teşvik edici bir akademik ortam oluşturmayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra, disiplinler arası çalışmalar yapmayı amaçlayarak Yapay Zekâ aracılığıyla zeki oyunlar geliştirmenin yeni yollarını aramaktadır. Aynı zamanda kendini işine adamış profesyonel bir topluluktan oluşan takımımız lisans ve lisansüstü öğrencilerin araştırma çalışmalarına destek de sağlamaktadır. Eğitim çalışmalarımız Oyun Geliştirme ile ilgilenen akademisyenler ve önceden Oyun Geliştirme bilgisi olmayan öğrenciler de dahil olmak üzere genel bir kitleye yöneliktir. Yani; teorik temelleri ve modern uygulamaları dahil olmak üzere Oyun Geliştirmeyi destekleyen çalışmaları lisans ve lisansüstü seviyede sürdürmeye çalışmaktır. Böylelikle; oyun motorları ve yapay zeka aracılığıyla kullanıcı ile oyun arasındaki etkileşimin en üst düzeyde kurulması sağlanmış olur. 

Bu amaçla; her yaştan kullanıcının mobil cihazlar, tarayıcılar ve masaüstü bilgisayarlar üzerinde oynayabileceği çeşitli içerikte oyunlar geliştirilmektedir.

Takım üyelerinin eğitiminde emeği geçen takım liderlerimiz ve yardımcıları aşağıdaki tabloda listelenmektedir. Göstermiş oldukları çabadan dolayı bölüm adına her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Takım Lideri 

Takım Yardımcısı 

Akademik Yıl 

Murat Sancak 

 

2023-2024

 

 

 

Adres

Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Ek Bina Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 10145 Çağış Kampüsü, BALIKESİR / TÜRKİYE

İletişim

+90 266 612 1194
ceng@balikesir.edu.tr

Bizi Takip Edin: