Yapay Zeka Takımı

Yapay Zekâ, makinalara öğrenme yeteneği kazandırmayı amaçlayan bir çalışma alanı olarak karşımıza çıkmakta ve genellikle her gün dikkatimizden kaçabilecek kesintisiz ve yaygın yollarla toplumumuzun dokusuna yerleşmektedir. Makinelerin bilgiyi algılama, işleme, karar verme ve deneyimlerden öğrenme yeteneği, toplumun tüm katmanlarını dönüştüren bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bununla birlikte, bu teknolojiler, sosyal ve etik ikilemler dahil olmak üzere bazı zorlukları da ortaya çıkarmaktadır. Bu zorlukların üstesinden gelmek amacıyla Balıkesir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Yapay Zekâ Takımı; entelektüel ve teşvik edici bir akademik ortam oluşturmayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra, disiplinler arası çalışmalar yapmayı amaçlayarak Yapay Zekâ aracılığıyla gerçek dünya problemlerine çözümler geliştirmenin yeni yollarını aramaktadır. Aynı zamanda kendini işine adamış profesyonel bir topluluktan oluşan takımımız lisans ve lisansüstü öğrencilerin araştırma çalışmalarına destek de sağlamaktadır. Bu amaçla Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile birlikte lisans öğrencilerine yönelik Yapay Zeka eğitimleri devam etmektedir. Eğitim çalışmalarımız Yapay Zekâ ile ilgilenen akademisyenler ve önceden Yapay Zekâ bilgisi olmayan öğrenciler de dahil olmak üzere genel bir kitleye yöneliktir. Yani; teorik temelleri, modern uygulamaları ve etik sonuçları dahil olmak üzere Yapay Zekâyı destekleyen çalışmaları lisans ve lisansüstü seviyede sürdürmeye çalışmaktır. Böylelikle, dünyamızın Yapay Zekâ tarafından şekillendirildiği bir zamanda çevremizi, öğrencilerimizi ve diğer akademisyenlerimizi daha iyi bir anlayışla donatmayı hedeflemiş oluyoruz.

Bu amaçla orman yangınlarının tespiti, insan davranışlarının tanınması, duygu analizi, ChatBot, plaka tespiti, bilgisayar görüsü ve tavsiye sistemleri gibi çeşitli problemler üzerine makine öğrenmesi uygulamaları geliştirilmekte ve iyileştirilmektedir.

Takım üyelerinin eğitiminde emeği geçen takım liderlerimiz ve yardımcıları aşağıdaki tabloda listelenmektedir. Göstermiş oldukları çabadan dolayı bölüm adına her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Takım Lideri

Takım Yardımcısı 

Akademik Yıl

 Abdulkadir Yeşilkaya   Enes Koç  2023

 Oğuz Sözen 

 Abdulkadir Yeşilkaya 

 2022-2023

 

 

Adres

Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Ek Bina Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 10145 Çağış Kampüsü, BALIKESİR / TÜRKİYE

İletişim

+90 266 612 1194
ceng@balikesir.edu.tr

Bizi Takip Edin: