HakkımızdaBalıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, öğrencilerine, sistemlerin veya organizasyonların var olan sorunlarını tespit etmek sonrasında çözümler üreterek verimliliğini artırmak ve yeni sistemler tasarlayabilmek için gerekli bilgi ve yeteneğin kazandırılması amacıyla kurulmuş bir bölümdür.

İlk olarak 1994 yılında öğretime başlayan Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, 1 lisans programı ve 1 endüstri mühendisliği yüksek lisans programı olmak üzere iki program yürütmektedir. Ayrıca bölümümüzde, anadal programında lisans programlarını üstün başarıyla yürüten öğrencilerin, aynı zamanda ikinci bir dalda lisans diploması almak üzere öğrenim görmelerini sağlayan Çift Anadal Programı imkanı da mevcuttur. Lisans programında kontenjanlar 1. Öğretim için 62, 2. Öğretim için 62 öğrencidir.

Mezunlarımızın iş hayatlarında istenenlere cevap verebilmelerini sağlamak amacıyla, bilim ve teknolojideki gelişmelere bağlı olarak her yıl lisans ve lisansüstü ders planları güncellenmektedir. Endüstri Mühendisliği bölümü diğer disiplinlerle ilişkili olduğundan bu alandaki gelişmeler de takip edilmektedir. Bunların sonucunda Yöneylem Araştırması, Üretim Planlama, Simülasyon, Bilgisayar Programlama, Verimlilik Analizi gibi derslerin ağırlıklı olduğu bir program tasarlanmıştır.

Bölümümüz, eğitimde uygulamaya ağırlık vermekte olup, derslerini mümkün olduğunca projeler eşliğinde, bilgisayar, uygulama laboratuvarları ve sektörler desteğinde gerçekleştirmektedir. Bu nedenle, öğretim elemanları ve öğrenciler sanayi işbirliği içerisinde çeşitli projeler yürütmektedirler.

Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü misyon ve vizyonu doğrultusunda sektör ayırt etmeksizin görev yapabilecek, analitik düşünme yeteneğine sahip, karşılaşılan problemleri saptayabilen, modelleyebilen ve çözümler üretip uygulayabilen mezunlar vermeye devam edecektir.

Adres

Balıkesir Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü, Çağış Kampüsü, 10145 Balıkesir / TÜRKİYE

İletişim

+90 266 6121194
endustri@balikesir.edu.tr

Bizi Takip Edin: