Staj (Zorunlu Staj-İsteğe Bağlı Staj-CBİKO Ulusal Staj Programı Kapsamında Staj)

Staj Tarihleri her yıl Bölümlerin WEB sayfalarında duyurulmaktadır. Staj  tarihlerini öğrenmek için Bölümünüzün web sayfasına bakınız.

1- Zorunlu Staj: Öğrencinin kayıtlı olduğu bölümün müfredat programında ders olarak belirtilen, mezun olması için başarı ile tamamlaması gereken stajdır. Zorunlu Stajı olan bölümlerde staj süresi 30 iş günüdür. Staj öğrencinin eğitim öğretim gördüğü bölümün iş alanı ile ilgili omalıdır. Öğrenciler zorunlu stajlarını, tabi oldukları eğitim-öğretim programı süresince 6'ıncı Yarıyıl sonundan itibaren yaz tatilleri içinde Bölümlerin Dekanlık ile birlikte belirleyeceği staj dönemlerinde yapmakla ve başarıyla tamamlamakla yükümlüdürler. Staj süresi bir seferde ve aynı iş yerinde tamamlanır.  Resmi tatil ilan edilen günlerde ve eğitim-öğretimin devam ettiği dönemlerde staj yapılamaz. Yaz Okulunda ders alan öğrenciler Yaz Okulu dersleri süresince staj yapamaz. Zorunlu stajlar Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Staj Yönergesine göre yürütülür.

Zorunlu Staj Formu'na buradan ulaşabilirsiniz. (SPAS Müstehaklık Sorgulama belgesi çıktısı (e-devletten alınacak) staj formuna eklenecektir)

Staj Sözleşmesine buradan ulaşabilirsiniz. (bu sözleşme zorunlu stajlarda ve staj yapılacak işletmenin talep etmesi halinde düzenlenir)

2- İsteğe Bağlı Staj: Öğrencinin kayıtlı olduğu bölümün müfredat programında ders olarak belirtilmeyen ve mezun olması için zorunlu olmayan stajdır. İsteğe bağlı stajlarda staj süresi 20 iş günüdür. Staj öğrencinin eğitim öğretim gördüğü bölümün iş alanı ile ilgili omalıdır. Öğrenciler isteğe bağlı stajlarını, tabi oldukları eğitim-öğretim programı süresince 6'ıncı Yarıyıl sonundan itibaren yaz tatilleri içinde Bölümlerin Dekanlık ile birlikte belirleyeceği staj dönemlerinde yapabilirler. Resmi tatil ilan edilen günlerde ve eğitim-öğretimin devam ettiği dönemlerde staj yapılamaz. Yaz Okulunda ders alan öğrenciler Yaz Okulu dersleri süresince staj yapamaz. İsteğe Bağlı Stajlar Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Staj Yönergesine göre yürütülür.

İsteğe Bağlı Staj Formu ' na buradan ulaşabilirsiniz. (SPAS Müstehaklık Sorgulama belgesi çıktısı (e-devletten alınacak)staj formuna eklenecektir)

3- CBİKO Ulusal Staj Programı Kapsamında Yapılacak Stajlar: CBİKO Ulusal Staj Programına kayıt olan ve stajları kabul edilen edilen öğrencilerin yapacağı mezun olması için zorunlu olmayan isteğe bağlı stajdır. Staj süresi 20 iş günüdür.

* ÖNEMLİ: Ulusal Staj Programı kapsamında staj yapacak olan öğrencilerin SGK işe girişlerinin yapılabilmesi ve primlerinin ödenebilmesi için; staj yerleri, staj tarihleri ve süreleri ile ilgili bildirimlerin staj yapılacak olan Kurum tarafından resmi yazı ile Fakültemize bildirilmesi gerekmektedir.  Kurumun bildirim yapmadığı durumda staj yapacak öğrencinin Staj talep formunu düzenleyerek staja başlama ve bitiş tarihini gösteren staj yapılacak kurumdan alınan resmi onaylı Staja Kabul Belgesi ile birlikte Dekanlığa teslim etmek ile yükümlüdür. öğrenci tarafından, staja başlamadan en az 10 gün önce Fakültemize mutlaka bildirilmesi gerekmektedir. Bildirim yaplmadığı takdirde tüm sorumluluk ilgili Kuruma ve öğrenciye aittir.

CBİKO Ulusal Staj Programı Staj Talep Formu'na buradan ulaşabilirsiniz. (SPAS Müstehaklık Sorgulama belgesi çıktısı (e-devletten alınacak) staj formuna eklenecektir)

***SGK İŞE GİRİŞ VE İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGELERİNİ E-DEVLET ÜZERİNDEN ÖĞRENCİLERİMİZ KENDİLERİ ALACAKLARDIR.(Staja Başlamadan 2 iş günü öncesi E-Devlet üzerinden 4A İşe Giriş Çıkış Bildirimi (Sosyal Güvenlik Kurumu) kısmından bildirgeler alınabilir durumda olacaktır.)***

Staj Bırakma (sonlandırma) Dilekçesine  buradan ulaşabilirsiniz. (Dilekçe staj yarıda bırakıldığında 2 gün içerisinde fef@balikesir.edu.tr mail adresine gönderilir)

BAUN-FEF Staj Yönergesi

EK- Staj Değerlendirme Formu

EK- Staj Tamamlama Belgesi

Adres

Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çağış Yerleşkesi (Bigadiç yolu üzeri 17. km) 10145, BALIKESİR

İletişim

Tel:+ 90 266 612 10 00 / + 90 266 612 12 78 Faks: +90 266 612 12 15
E-posta adresi: fef@balikesir.edu.tr

Bizi Takip Edin: