Dekanın Mesajı

Günümüz dünyasının emperyalist güçleri; ülkeleri kültürel, ekonomik ve fikrî olarak işgal etme yolunu seçmektedirler. Çünkü, en büyük güç bilgidir. Bu nedenle Türkiye olarak, geçmişi ve kültürü ile barışık, ülkemizi geleceğe taşıyacak üretici, aydın bir gençlik yetiştirmek durumundayız. Türkiye, siyasi sınırlarından ibaret bir ülke değildir. Orta Asya’da, Kafkaslarda, Orta Doğuda, Afrika’da ve Balkanlarda yaşayan halklarla, ortak tarihi geçmişin ötesinde millî, dinî ve kültürel bağların getirdiği güçlü ve oldukça geniş bir etkileşim alanına sahiptir. Ülkemizin etkisi, bu geniş coğrafyada hissedilmektedir. Bu nedenle, Türkiyemiz küresel güç olma, daha adil bir dünya kurma imkân ve potansiyeline sahip ender ülkelerden biridir. Bu durum ülkemize, bilim ve teknoloji üretiminde de dünyanın öncü ülkeleri arasına girme zorunluluğunu getirmektedir. Bu da iyi eğitilmiş nesillere ve yüksek nitelikli kadrolara sahip olmayı gerektirmektedir ki fakültemizin en temel varlık sebeplerinden birisi de budur.

Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi, ülkemizin en köklü, en güzide eğitim kurumlarından biridir. Geçmişi 1910’lu yıllara dayanan, Türk kültürü ve inancını esas alan, sağlam temelleriyle geleceğin aydınlık, lider, küresel gücü Türkiyesini şekillendirecek öğretmenleri yetiştiren, tarihi bir çınardır. Necatibey Eğitim Fakültesi,  ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştıracak, hatta çok daha ilerisine taşıyacak nesilleri yetiştirecek öğretmenlerin feyzaldıkları, kutsal bir eğitim ocağıdır. Fakültemiz başarılı öğretmen, idareci, akademisyen, lider ve birçok mesleği başarı ile icra eden on binlerce öğretmen, akademisyen ve yönetici yetiştirmenin gururunu yaşamaktadır.

Değerli öğrencilerimiz;

Sizler, uzun bir eğitim ve sınav süreçlerini geçerek, seçilerek NEF’li oldunuz. Sizleri kutluyor ve hoş geldiniz diyorum. Sizler, artık ailelerinizin bizlere emanetlerisiniz. Sizler seçilmiş, başarmış son derece değerli gençlerimizsiniz. Türk milletinin onuruna yakışır gençler olarak kendinizle gurur duyun ve kendinize güvenin. Lisans eğitimi boyunca genel kültür, meslekî nitelik ve beceriler bakımından ve nihayetinde akademik olarak kendinizi iyi yetiştirin. Akademik, idari personel ve fakülte yönetimi olarak eğitim hayatınızın her aşamasında yanınızdayız. Kendinizi her anlamda iyi yetiştirin, ülkemizin dört bir yanına dağılarak “Necatibeylilik Ruhu”nun bayrağını gururla dalgalandırın. Geleceğimiz olan çocuklarımızı vatanını, milletini, bayrağını seven, bilimi ve ahlakı önceleyen gençleri olarak eğitin. Bundan sonraki savaşlar, sadece askerlerle değil, eğitim ordularıyla kazanılacak. En iyi eğitimin, iyi örnek olmakla mümkün olduğunu unutmayın.

Sevgili akademisyen arkadaşlarımız;

Sizler, fakültemizin temel taşları ve akademik hayallerini gerçekleştirmiş, kişisel meslekî başarılarını taçlandırmış çok değerli mesai arkadaşlarımızsınız. Sizleri çok seviyoruz. Akademik çalışmalarınızla, Türk akademik hayatına kattıklarınızla gurur duyuyor ve bunun için sizlere teşekkür ediyoruz. Akademik hayallerimizi gerçekleştirdiğimiz, herkesin gıpta ile baktığı Necatibey Eğitim Fakültesi’ne mensup olmanın gururunu yaşıyoruz. Çalışma barışı içerisinde, en küçük bir haksızlığın yaşanmadığı bir dönem yaşarız inşallah. Geleceğimiz olan gençlerimizi, idealist birer öğretmen olarak yetiştirme konusundaki çabalarınızı görüyor, takdir ediyor ve devamını diliyorum. Akademik çalışmalarınızın artarak devam etmesi; hem sizin kişisel hem de fakültemizin kurumsal gururu olmaktadır.

Değerli İdari Personelimiz;

Fakültemizin eğitim faaliyetlerini sağlıklı ve başarılı bir şekilde sürdürebilmesi için akademisyenlerle beraber en önemli bileşensiniz. Burada çalışmanın gururunu yaşayarak, akademisyen arkadaşlarımızla, gözbebeğimiz öğrencilerimizle uyumlu çalışmalarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Her birinizin, birlikte çalışma gururu ve mutluluğu içerisinde olduğunuzu biliyor bundan sonraki süreçte de aynı bilinçle çalışmaya devam edeceğimizin huzuru içerisindeyim.

Tam 30 yıl önce mezun olduğum, 20 yıldır da akademisyen olarak hizmet ettiğim fakültemizin dekanı olma gururunu ve sorumluluğunu tüm hücrelerime kadar hissediyorum. Eğitim, toplumları geleceğe hazırlayan en temel faaliyettir. Gelecek, ona bugünden hazırlananların olacaktır. İşte, milletimizi geleceğe hazırlayacak olanlar da bizler ve fakültemizden mezun olan öğrencilerimizdir. Büyük Atatürk’ün de ifade ettiği gibi yeni nesiller öğretmenlerin eseri olacaktır. Bilge Kral Aliya ise “Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter” diyor; işte NEF de, ülkemizin o “uyanık” kişilerini yetiştirmekte olan kutsal bir eğitim yuvasıdır. Bizler de eğitimle bütün milletimizi uyanık tutmaya, daha özgür, daha müreffeh, küresel güç bir TÜRKİYE için, pırıl pırıl gençlerden oluşacak aydınlık eğitim ordularını milletimizin ve insanlığın hizmetine sunmaya kararlıyız.

Prof. Dr. İbrahim AYDIN

          Dekan

Adres

Dinkçiler Mah. Soma Cad. Merkez/BALIKESİR

İletişim

0266 241 27 62-63 / 0266 241 12 12
nef@balikesir.edu.tr

Bizi Takip Edin: