Tarihçe

Marmara Bölgesi'nde, Balıkesir'e bağlı ilçe olan Savaştepe, kuzeydoğu ve doğuda Merkez İlçeler, güneyde Manisa, batı ve kuzeybatıda da İvrindi ilçesi ile çevrilidir. Akarsu vadileriyle parçalanmış ve oldukça engebeli alanlardan oluşan ilçe toprakları ilin güney kesiminde yer alır. Uzuncayayla adıyla anılan tepelik bir plato görünümündedeki bu toprakların yüksekliği hiçbir yerde 1000 m.yi aşmamaktadır. İlçe topraklarından kaynaklanan sular hem Marmara Denizi'ne hem de Ege Denizi'ne doğru akar.

İlçenin yüzölçümü 425 km2 olup, 2016 Yılı genel Nüfus Sayım sonuçlarına göre; toplam nüfusu 18.358'dir.

İlçenin ekonomisi tarıma dayalıdır. Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler, buğday, arpa ve baklagiller olup, ayrıca az miktarda pancar, üzüm, tütün, pamuk, çiğit, ay çiçeği ve susamdır. Hayvancılık da yapılmaktadır. Ayrıca ilçe toprakları içerisinde civa ve perlit içeren maden yatakları bulunmaktadır.

Eski adı Giresun olan kent, ilçenin güney kesiminde yer alır. Kurtuluş Savaşı'nın önemli direnişlerinin geçtiği bir yörede yer almasından ötürü adı 1934 yılında Savaştepe olarak değiştirilmiştir.

Balıkesir'e 46 km uzaklıkta bulunan ilçemizden şehir merkezine düzenli olarak minibüs seferleri vardır. Ayrıca İzmir-Manisa-Balıkesir-Bandırma demiryolu hattı ilçeden geçmekte olup trenle de ulaşım mümkündür.

Tarihine ilişkin yeterli bilgi bulunmamakla birlikte, yörede Bizans ve Roma dönemine ait bazı kalıntılarla karşılaşılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında Yunan Ordusu ile Kuvay-ı Milliye güçleri arasındaki çarpışmalardan biri 29-30 Haziran 1920'de bu bölgede yapılmıştır. Savaştepe 1954 yılında ilçe konumuna getirilmiştir.

İlk kuruluş yeri olarak bilinen Halkapınar'da Bizans dönemi kalıntılarına rastlanmaktadır. Akpınar Köyü'ndeki kale, harap durumda günümüze gelebilmiştir. Ayrıca ilçe merkezine 1 km uzaklıktaki kilise yıkıntısı ve Pelitçik Köyü'ndeki hamam kalıntısı yörede günümüze gelebilen eserler arasındadır.

Adres

Fatih Mh. Dinçer Sk. No:29 10580 Savaştepe/BALIKESİR

İletişim

0266 552 29 03
savastepe@balikesir.edu.tr

Bizi Takip Edin: