Genel Bilgiler

 

Balıkesir Üniversitesi, Ayvalık Meslek Yüksekokulu

AYMEYO RUHUNU YAŞAT, KALICI DEĞERLER BIRAK

             Önlisans düzeyinde eğitim veren Meslek Yüksekokulumuz; Balıkesir Üniversitesi’ne bağlı olarak, 1993 - 1994 Eğitim-Öğretim yılında “Turizm ve Otelcilik” ve “İşletmecilik” programı ile yeni Kaymakamlık binasında eğitim-öğretime başlamıştır. Sonra mevcut binanın yetersiz olması nedeniyle Kaymakamlığa bağlı eski Kütüphane binası da alınarak aynı programların ikinci öğretimleri açılmıştır. 2002-2003 Eğitim-Öğretim yılında mevcut binasına taşınan Meslek Yüksekokulumuz; “Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri”, “Pazarlama ve Reklamcılık”, “Yönetim ve Organizasyon (1 ve 2. Öğretim)” ile “Mimarlık ve Şehir Planlama(1 ve 2. Öğretim)” bölümlerinde toplam 971 öğrenci ile eğitim vermektedir.  Dört bölümde eğitimlerini sürdüren öğrencilere Almanca ve İngilizce olmak üzere yabancı dil öğrenme imkânları da sunulmaktadır. Meslek Yüksekokulumuz;   2 bilgisayar laboratuarı,  süreli ve süresiz yayınları içeren zengin kütüphanesi, kantin, 2 adet teknik resim atölyesi, 200 kişilik Konferans Salonu ve teknolojik ekipmanlarla donatılmış dersliklere sahiptir.   Aynı zamanda Yüksekokulumuz bünyesinde; özel teşebbüs tarafından işletilen AYMEYO Spor Kompleksinde fitness salonu, basketbol,  voleybol,  tenis ve halı saha mevcut olup,   akademik , idari personel ile öğrencilerin ve Ayvalık halkının da kullanımına açıktır.

           Yüksekokulumuzda öğrencilerin sosyal ve kültürel aktivitelerinin yanı sıra önemli gün ve tarihlerde düzenlenen panel ve seminerlerle (istihdam fuarı, turizm haftası etkinlikleri, gençlere yönelik çeşitli aktiviteler, restorasyon sergileri vb.) bölge halkının ihtiyaç duyduğu bilgilere ve sorunlarına da değinilmektedir. Ayrıca, bölgeye yakın (Bergama, Behramkale, Assos, Çanakkale Şehitlikler ve Truva gibi) tarihi ören yerlerine öğrencilere yönelik periyodik kültürel ve öğrenme amaçlı geziler yapılmaktadır. Yüksekokul öğrencileri 2018-2019 Eğitim-Öğretim döneminde faaliyete geçen Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı işletilen 356 kişilik yurtta kalmaktadır. Bölgemizde öğrencilerin barınma sorunu yoktur.

          Yüksekokul akademik kadrosunda 2 Profesör, 1 Doç.Dr. 2 Dr. Öğretim Üyesi, 8 öğretim görevlisi bulunmaktadır. Yüksekokul açıldığı tarihten bu güne toplam 3703 mezun vermiştir.

Adres

Sahilkent Mah. Vatan Cad. No:2/A Adliye Yanı AYVALIK/BALIKESİR

İletişim

266 331 3102 - 266 331 4484
ayvalik@balikesir.edu.tr

Bizi Takip Edin: