Final ve Bütünleme Sınavları Duyurusu (Güncellenmiştir)

  • 2020-05-27

Kovid-19 pandemi sürecinin sona erebileceği, şehirlerarası  ulaşımların tamamen serbest bırakılabileceği,  öğrenci yurtlarının  yeniden ve sağlıklı bir şekilde faaliyete geçebileceği   beklentisi  bağlamında Yarıyıl Sonu ve Bütünleme sınavlarımızın yüz yüze   yapılabileceği planlanmıştı. Ancak Üniversite Senatomuz, devam eden pandemi sürecini ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 11/05/2020 tarih E. 30480 sayılı “Covid 19 Tedbirleri” konulu yazını değerlendirmiş; 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde verilen (5i dersleri hariç)  bütün derslerin Yarıyıl Sonu ve Bütünleme sınavlarının  Üniversitemiz Uzaktan Eğitim İçerik Yönetim Sistemimiz Üzerinden ödevlendirme (Soru-cevap, Araştırma Raporu,  vaka analizi,  sunum hazırlama)  yoluyla;  5i olarak adlandırılan Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve İngilizce Derslerinin ilgili bölümler ve Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinasyonuyla  yine Uzaktan Eğitim İçerik Yönetim Sistemimiz üzerinden online/senkron olarak  yapılmasına karar vermiştir.

FİNAL SINAVI UYGULAMASI

Öğretim Elemanlarımızın Yapacağı İşlemler

Öğretim elemanlarımız,  derslerinin niteliğine göre öğrencilerimizden ödev olarak, sordukları sorulara cevap vermelerini, sunum, slayt, seminer, vaka analizi, araştırma raporu vb. hazırlamalarını isteyebilirler. Dikkat edilmesi gereken husus birçok formatta değil tek formatta ödev istenmesidir.

Öğretim elemanlarımız, sistemde ders içeriklerini yükledikleri kısma bir “Final Sınavı (Yarıyıl Sonu Sınavı)” haftası ekleyecekler ve hangi ödevi verdiklerini,  genel olarak ödevlerin hangi ölçütlerle puanlanacığını; öğrencilerinin ödevlerini sistemde nereye yükleyeceklerini ve/veya hangi e-mail adreslerine göndereceklerini (sistemde öğretim elemanının bir e-mail adresinin bulunması zorunludur)  belirteceklerdir.  (Öğretim elemanı öğrencinin fikrini almak koşuluyla ödevlerin kendisine farklı yollarla da teslim edilmesini/gönderilmesini isteyebilir.) Bu bağlamda esas olan ödevlerin kayıt altına alınmasıdır.

Öğretim elemanlarımız verecekleri ödevlerini 6-12 Haziran 2020 tarihleri arasında sisteme girecekler; öğrencilerin 26 Haziran 2020 tarihine kadar sisteme yükledikleri veya email adreslerine gönderdikleri ödevleri değerlendirip verdikleri notları 05 Temmuz 2020 tarihine kadar Öğrenci Bilgi Sistemine (Otomasyon) Yarıyıl Sonu Sınav notu olarak gireceklerdir.

Ödev konuları, Öğretim elemanının 16 Mart 2020 tarihine kadar yüz yüze işlediği konular ile 6 Nisan 2020’den itibaren Üniversitemiz İçerik Yönetim Sistemine yüklediği konularla sınırlıdır.

Öğrencilerin Yapacağı İşlemler

Öğrenciler 6 Haziran 2020 Tarihinden itibaren Uzaktan Eğitim İçerik Yönetim Sistemimize girecek aldıkları her ders için öğretim elemanlarının “Final Sınavı (Yarıyıl Sonu Sınavı) ” haftası içine kaydettikleri ödevlerini öğreneceklerdir.  Ödevlerini, dersin hocası hangi formatta (Soru-cevap, Araştırma Raporu,  Vaka Analizi,  Sunum hazırlama) istiyorsa ona göre hazırlayacak ve 26 Haziran 2020 tarihine kadar,  öğretim elemanının sistemde belirtiği kısma yükleyecekler veya öğretim elemanının sistemdeki e-mail adresine göndereceklerdir. (Öğrenci, hocasının görüşünü almak koşuluyla ödevini farklı yollarla da hocasına gönderebilir/teslim edebilir.)  Bu bağlamda esas olan öğrencinin ödev gönderdiğini kayıt altına almasıdır.

 

5i Ortak Dersler Final Sınavı on-line

5i Derslerinin (Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve İngilizce) Yarıyıl Sonu Sınavı (Final Sınavı)  17-18-19 Haziran 2020 tarihlerinde Sistemimiz üzerinden test tekniğiyle online/senkron olarak yapılacaktır: Her ders için sınav grupları, tarih ve saatleri ile sınav uygulama kuralları buradan ilan edilmiştir.

 

BÜTÜNLEME SINAVI UYGULAMASI

Bütünleme sınavı aynı sistem üzerinde ve aynı yöntemle yapılacaktır.  Bu yüzden tarihleri belirtmek yeterli olacaktır:

Öğretim elemanları, öğrencilerine verecekleri ödevleri 7-11 Temmuz 2020 tarihleri arasında sisteme gireceklerdir.  

Öğrenciler, hazırladıkları ödevleri, 17 Temmuz 2020’ye kadar sistemdeki “ödev” kısmına yükleyecekler veya hocalarına göndereceklerdir. 

Öğretim elemanları, ödevlere verdikleri notları, 22 Temmuz 2020 tarihine kadar  Öğrenci Bilgi Sistemine Bütünleme Sınavı  notu olarak gireceklerdir.

5i Ortak Dersler Bütünleme Sınavı on-line

5i Derslerinin (Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve İngilizce) Bütünleme Sınavları  18 Temmuz 2020 tarihinde Sistemimiz üzerinden test tekniğiyle online/senkron olarak yapılacaktır: Her dersin ve grubun sınav saatleri ile ilgili ayrıntılı açıklama sınav tarihinden 15 gün önce yapılacaktır. 

ÖDEV VER/ ÖDEV EKLE YOLU

Öğretim elemanlarımız Ara sınavlarda uyguladığımız ödev verme ve e-mail adreslerine ödev gönderilmesi yolunun dışında sisteme yeni eklediğimiz ödev ver/ödev ekle yöntemini kullanmak istediklerinde şu yolu izleyeceklerdir: 

Öğretim elemanlarımız, sisteme girdiklerinde her bir ders için  “Final Sınavı” isimli bir hafta oluşturacaklardır. Bu kısma final sınavı ile ilgili gerekli açıklamaları yaptıktan sonra “Yeni Bir Etkinlik ya da Kaynak Ekle” linkine tıklayacaklar ve  Etkinlikler başlığı altında yer alan “Ödev” seçeneğini seçerek “Ekle” butonuna basacaklardır. Karşılarına çıkan ekranda ödev ile ilgili ayarları yaparak öğrencilerin ödevlerini yükleyebilecekleri düzenlemeleri yapıp öğrencilere ilan edeceklerdir. Öğrencilerimiz, sisteme giriş yaptıktan sonra almış oldukları derslere tıklayarak ilgili dersin öğretim elemanı tarafından oluşturulan “Final Sınavı” haftasını/başlığını bulacaklardır. Öğretim elemanlarının yapmış olduğu açıklamaları okuyacak ve sistem üzerindeki “Gönderim Ekle” butonunu kullanarak ödevlerini yükleyip öğretim elemanlarına ulaştırabileceklerdir.

NOT: Öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz için bu konularla ilgili kullanım kılavuzu ve videolar hazırlanmıştır ve sisteme yüklenmiştir.  Sisteme girildiğinde derslerle birlikte  “LMS Eğitim  ve Değerlendirme”  bölümü de görülecektir.

                                                                                        

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

 

İletişim
© 2019 Balıkesir Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Yazılım Geliştirme Grubu