Balıkesir Üniversitesinin, Uluslararası Başarıları Devam Ediyor

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) akademisyenleri, uluslararası platformlarda etkin görevleri ile üniversiteyi ve ülkemizi başarıyla temsil etmeye devam ediyor. BAÜN Necatibey Eğitim Fakültesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Burcu Sezginsoy Şeker, Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışan 12 akademisyen arasında yer alarak, üniversiteyi 2021 yılından beri Türkiye ITE Ambassadoru olarak temsil ediyor. Doç. Dr. Burcu Sezginsoy Şeker, Türkiye ITE Ambassadoru görevine 2024 yılında da devam edecek.

Konu hakkında ve eTwinning süreciyle ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Burcu Sezginsoy Şeker, Türkiye’nin, 2009 yılında dahil olduğu Avrupa Komisyonu’na bağlı e-öğrenme programı kapsamında başlatılan eTwinning’de toplamda 44 ülkenin iş birliğinde eğitimin geliştirilmesine katkı sağlandığını belirtti. ITE Ambassadoru Doç. Dr. Burcu Sezginsoy Şeker; “Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (MEB YEĞİTEK) bünyesinde faaliyet gösteren eTwinning Türkiye Ulusal Destek Servisi tarafından 2019 yılında eTwinning Initial Teacher Education (ITE) kapsamında eTwinning faaliyetlerinin, üniversitelerin eğitim fakültelerine entegrasyon süreci başladı. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı merkezi destek servisi tarafından ITE enstitülerinin geliştirilmesi faaliyetleri önem kazanarak, öğretmen adaylarının, henüz lisans eğitimi sırasında uluslararası projelerle tanışması amaçlandı” dedi.

Balıkesir Üniversitesine “Ulusal Kalite Etiketi”

ITE sürecinde BAÜN’ün öncü olduğunun altını çizen Şeker; üniversitenin, Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen ve MEB YEĞİTEK Ulusal Destek Servisi tarafından takip edilen süreçte, 2022 yılında “eTwinning Initial Teacher Education” kapsamında “Curriculum Integration” kategorisinde Avrupa’da ilk kez üniversitelere verilen “Ulusal Kalite Etiketi” kazandığını ifade etti. Şeker, Türkiye’de ödül alan üç kurumdan biri olan BAÜN Necatibey Eğitim Fakültesinde eğitim gören öğretmen adaylarının eTwinning ITE projeleri sayesinde uluslararası kapsamda proje deneyimi kazanarak ve lisans eğitiminde öğrendikleri pedagojik bilgileri proje fikirlerine yansıtacaklarını söyledi.

Uluslararası 3 Proje

Doç. Dr. Burcu Sezginsoy Şeker, proje yürütücüsü olarak Mersin Üniversitesinden Doç. Dr. Ümit İzgi Onbaşılı ile birlikte görev aldıları “What Kind of World Do We Want?” başlıklı proje ile MEB YEĞİTEK tarafından ITE Öğretmen Eğitimi kategorisinde özel ödüle layık görülürken, Türkiye, Almanya, Fransa ve İtalya’dan toplam 6 akademisyen ve 30 öğretmen adayının bir araya geldiği “Qualified Teacher of the Future” projesinde ortak yürütücü olarak yer aldı. Doç. Dr. Burcu Sezginsoy Şeker ayrıca Fransa Picardie Üniversitesi akademisyenlerinden Helene Claeys ve Corinne Mancel’in yürütücüsü olduğu “Making Children Happy” başlıklı projede de Balıkesir Üniversitesini temsil etti.

© 2023 Balıkesir Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı & Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü