Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır ve İlk Türk Astronot Gezeravcı Balıkesir Üniversitesinde Gençlerle Buluştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve İlk Türk Astronotumuz Alper Gezeravcı Balıkesir Üniversitesinde (BAÜN) gençlerle bir araya geldi.

BAÜN Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Şehit Fethi Sekin Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Balıkesir Milletvekili Ali Taylan Öztaylan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İlk Türk Astronotumuz Alper Gezeravcı, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, Prof. Dr. Murat Doğdubay, Prof. Dr. Fatih Satıl, Bakanlık ve il protokol üyeleri, senato üyeleri, akademik ve idari personel ile üniversiteden ve Balıkesir’den ilk ve ortaöğretim kurumlarından öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ı ve ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı’yı üniversitede misafir etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu konuşmasında, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, uluslararasılaşma ve toplumsal katkı anlamında yürütülen tüm bilimsel çalışmaları destekleyen Balıkesir Üniversitesinde öğrencilerle buluşup, deneyimlerini aktardığı için Türkiye'nin insanlı ilk uzay bilim misyonunu gerçekleştiren Alper Gezeravcı’ya da teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı’yı Balıkesir’de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır gençlerin ürettiği yenilikçi teknolojilerin dünyayı değiştirdiğini vurguladığı konuşmasında, geçmişte Vecihi Hürkuş’un engellendiğini, bunun aksine günümüzde gençlerin teşvik edildiğini belirtti. Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında gerçekleştirilen Teknofest hakkında da bilgi veren Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 60 yıl önce Nuri Demirağ tarafından “Gök Şenlikleri” adıyla Teknofest benzeri bir festivalin olduğunu belirtti.

Etkinlikte öğrencilerle bir araya gelen İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı da yaptığı konuşmada, astronot olma sürecinde aldığı eğitimleri ve deneyimleri öğrencilerle paylaştı. Uzay yolculuğu serüvenini anlatan Alper Gezeravcı konuşmasında öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı.

Etkinlik, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu’nun Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı’ya hediye takdimi ile sona erdi.

© 2023 Balıkesir Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı & Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü